Miért jelennek meg újabb és újabb vallások, miközben a történelmi egyházak kevesebb hívőt vonzanak? Hogyan definiálhatjuk és különíthetjük el a vallásokat a mozgalmaktól? Milyen regionális különbségeket tapasztalhatunk a volt szocialista országokban, különösen Közép-Kelet-Európában a vallási jelenségekkel kapcsolatban? Hogyan lehet megélni a spiritualitást egy fesztivál keretei között és miként vált egy fesztivál vallási mozgalommá? 

A Glossza különkiadásában Szilárdi Réka vallásszociológussal és szociálpszichológussal, az SZTE BTK Vallástudományi Tanszék tanszékvezető egyetemi docensével beszélgettünk. Kutatási területei közé tartoznak a kollektív identitás konstrukciói, az újpogány mozgalmak és az alternatív spiritualitás. 

glossza sablonok 1200 x 630 keppont

A 19. század végén a pozitivista tudományfilozófia hatására elterjedt az a nézet, hogy szekuláris társadalomban élünk, amelyben már nem játszik szerepet a vallásosság és a transzcendencia keresése. Mégis azt tapasztaljuk, hogy újabb és újabb vallási mozgalmak bukkanak fel, amelyek különbözőképp magyarázzák a világot. Ezek a mozgalmak, habár meghökkentőnek tűnhetnek, gondoljunk például a Repülő Spagettiszörny Egyházára, egyfajta alternatívát kínálnak a közösségi és spirituális élmény megélésére. Adásunkban a modern vallás és a hit alternatív megközelítéseit térképezzük fel. 

Ajánljuk a VallásCooltúra podcast-sorozatot, amely elérhető a YouTube, valamint Spotify oldalakon. 

A műsor elkészülését a Független Médiaközpont és a Get the Trolls Out című vallásszabadsággal foglalkozó projekt támogatta. 

Az adás szerkesztője Szabados Bettina, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Filozófiai Intézetének munkatársa. 

 glossza51 fb1  glossza51 fb2

 A képek forrása: EVERNESS FESTIVAL

A Glossza ötvenegyedik adása meghallgatható Spotify-on, illetve megtekinthető a YouTube-on

További információ a Glossza Instagram és Facebook oldalán.