A projekt elsősorban a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének Délkelet-Európa története osztálya által a középkortól a jelenkorig tartó időszakot felölelő kutatásokat és ezek eredményeit mutatja be.
A Nyugat-Balkán Magyarország számára ma, akárcsak a történelem során szinte mindig, stratégiai fontosságú terület volt, hiszen a közös múlt, a gazdasági kapcsolatok és az infrastrukturális beruházások mellett elég csak megemlíteni, hogy hazánk jelenleg két balkáni katonai misszióban is vezető szerepet tölt be. A Magyarországgal szomszédos régió megismerése, megismertetése éppen ezért különös jelentőséggel és nagy társadalmi relevanciával bír. A Nyugat-Balkán bonyolult etnikai, történeti és társadalmi viszonyai olyan témák, amelyet a nagyközönség kevésbé ismer, miközben a régió belső viszonyainak és összeütközéseinek az alakulása közvetlen hatással vannak Magyarország mindennapjaira is. A Nyugat-Balkánon jelenleg is számos olyan esemény, konfliktus zajlik, amelyek miatt a térség történetével és problémás kérdéseivel foglalkozó ismeretterjesztő munkák relevánsak, és ezek nem csupán az osztálynak és munkatársainak, de a pályázaton keresztül az egész Bölcsészettudományi Kutatóközpontnak jelentős társadalmi elérést biztosítanak.
A programban résztvevő Gál Judit, Demeter Gábor, Csaplár-Degovics Krisztián, Szőts-Rajkó Kinga és Szilágyi Adrienn azt vállalták, hogy a pályázat ideje alatt személyes és audiovizuális előadásokat tartanak, podcast beszélgetéseket készítenek, TikTok videókat készítenek és rendszeres blogbejegyzéseket jelentetnek meg.
Színes Balkán blog
Aktuális Balkán blog
Videók