A projekt (Mecenatúra, NKFIH-149281) elsősorban a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének Délkelet-Európa története osztálya által végzett, a középkortól a jelenkorig tartó időszakot felölelő kutatásokat és azok eredményeit mutatja be.
A Nyugat-Balkán Magyarország számára ma, akárcsak a történelem során szinte mindig, stratégiai fontosságú terület volt, hiszen a közös múlt, a gazdasági kapcsolatok és az infrastrukturális beruházások mellett elég csak megemlíteni, hogy hazánk jelenleg két balkáni katonai misszióban is vezető szerepet tölt be. A Magyarországgal szomszédos régió megismerése, megismertetése éppen ezért különös jelentőséggel és nagy társadalmi relevanciával bír. A Nyugat-Balkán bonyolult etnikai, történeti és társadalmi viszonyai olyan témák, amelyet a nagyközönség kevésbé ismer, miközben a régió belső viszonyainak és összeütközéseinek az alakulása közvetlen hatással vannak Magyarország mindennapjaira is. A Nyugat-Balkánon jelenleg is számos olyan esemény, konfliktus zajlik, amelyek miatt a térség történetével és problémás kérdéseivel foglalkozó ismeretterjesztő munkák relevánsak.
A programban résztvevő Gál Judit, Demeter Gábor, Csaplár-Degovics Krisztián, Szőts-Rajkó Kinga és Szilágyi Adrienn azt vállalták, hogy a pályázat ideje alatt személyes és audiovizuális előadásokat tartanak, podcast beszélgetéseket készítenek, TikTok videókat készítenek és rendszeres blogbejegyzéseket jelentetnek meg.
Színes Balkán blog
-
Bektasi dervisek albánföldön
-
Hogyan kerül a magyar Szent Korona egy középkori bolgár uralkodó fejére?
-
Az első albániai focimeccs és Magyarország (1913)
Aktuális Balkán blog
-
Volt egyszer egy horvát elnökválasztás
-
A fogadóban celebrált misétől a bíborosi méltóságig: katolikus egyház és politika Szerbiában 1851 és 1914 között
Videók
Médiamegjelenések
-
2025. február 14.
Interjú Csaplár-Degovics Krisztiánnal a HVG-ben