Rendszerváltás 35: Albánia, a balkáni Észak-Korea címmel jelent meg egy interjú a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársával, Csaplár-Degovics Krisztiánnal, amelyet Lenthár Balázs készített a HVG online kiadásában. Az újságíró nagy sikerű, kelet-európai rendszerváltásokat változatos, globális és regionális perspektívákból vizsgáló cikk-sorozata ezúttal a Nyugat-Balkán egyik legismeretlenebb országát vette szemügyre.

Csaplár-Degovics Krisztián. Fotó: Túry Gergely

A cikkben szó van Albánia sajátos történelmi múltjáról, a kommunista rendszer helyi sajátosságairól; társadalmi, gazdasági és világpolitikai fordulatok sokaságáról és arról, hogy ennek az államnak közeli párhuzama volt Észak-Korea. Az albán rendszerváltás egyedisége, hogy itt nem egyszerűen a rendszer omlott össze, hanem a felelőtlen politika és egy szűk politikai elit önző és beteges hatalomvágya miatt maga az állami működés lehetetlenült el és állt le gyakorlatilag teljesen 1989 és 1992 között. Az interjú a fentiek mellett reflektál az albán nemzetté válás és nemzetállam-építés 20. századi történetére, és az egykori osztrák–magyar albán-politika máig tartó hatásaira.

A cikk itt elérhető.

Az interjú az NKFIH-149281. azonosítószámú Mecenatúra pályázata által támogatott projekt („Nyugat-Balkán: egy ismeretlen ismerős a szomszédból”) része.