HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Filozófiai Intézet

Filozófiatörténet és eszmetörténet osztály

Az osztály korszerű történetírói és elemzési módszerekkel a nemzetközi színvonalú modern filozófiatörténeti és eszmetörténeti kutatás intézeti platformjaként szolgál, hozzájárulva a magyar filozófiatörténet nemzetközi kontextusba helyezéséhez. Az egyetemes filozófia- és eszmetörténet kutatása mellett feladata a magyar filozófiatörténet rendszerezése és forráskiadása, valamint a digitális bölcsészeti módszereket is alkalmazó Magyar Filozófiai Archívum fenntartása.

Ismeretelmélet osztály

Az osztály a tág értelemben vett tudás klasszikus és modern filozófiai kérdéseivel foglalkozik, különös tekintettel azokra a változásokra, melyeket az információtechnológiai forradalom hozott e téren. Fő kutatási területei: kollektív episztemológia, kognitív és digitális tudás architektúrák, mesterséges intelligencia és tanuláselmélet, megtestesült kogníció, metafilozófia. Vizsgálódásai az analitikus hagyományon túl kiterjednek a történeti, hermeneutikai és fenomenológiai megközelítésekre is.

Tudománytörténet és tudományfilozófia osztály

Az osztály munkavállalói integrált tudománytörténeti és -filozófiai perspektívából felmerülő, valamint kortárs tudományfilozófiai problémákkal foglalkoznak. Az osztály kutatásainak homlokterében a 17. századtól kibontakozó modern tudomány által felvetett filozófiai problémák, a modern fizika filozófiájának kérdései, a társadalomtudományok filozófiája, a tudományfilozófia története és általános tudományfilozófiai problémák állnak.


HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet

Reneszánsz osztály

Az osztály fő feladata a magyarországi reneszánsz és barokk vizsgálata komparatív irodalomtörténeti és elméleti megközelítésben, az európai reneszánsz kontextusában, kapcsolatokat tartva a legfontosabb európai reneszánsz-kutatóközpontokkal. Feladata továbbá az I. pont 4.1. pontjában leírt új kézikönyv 1. kötete megfelelő részének elkészítése; a kor magyar irodalmának kutatása (a reformáció és ellenreformáció eszme-, mentalitás- és művelődéstörténete vonatkozásában); a magyar és idegen nyelvű könyvsorozatok és szakfolyóiratok (HumRef, STHum) gondozása; újlatin és magyar nyelvű források feltárása, kritikai kiadása a kései középkortól a kora barokkig (BSMRAe, RMKT – XVI. és XVII. század, BHA című sorozatok gondozása); a magyarországi és külföldi reneszánsz- és barokk-kutatás bibliográfiája, nemzetközi szervezettel közösen.

XVIII. századi osztály

Alapkutatások a század magyarországi irodalmáról, kapcsolódva a korszak irodalmával foglalkozó legfontosabb európai kutatóközpontokhoz; ismeretlen források feltárása, kiadása és értékelése; a RMDE XVIII. század és RMKT XVIII. század c. sorozatok gondozása; a jelentős életművek kritikai kiadása és monografikus vizsgálata, az irodalomtudomány és kritika története az adott időszakban; az új kézikönyv megfelelő részének elkészítése; a magyarországi jelenségek beillesztése a nemzetközi irodalom- és eszmetörténeti összefüggésekbe.

XIX. századi osztály

Az osztály fő feladata, hogy feltárja, elemezze és korszerű tudományos összkiadásokban hozzáférhetővé tegye a korszak magyar klasszikusainak életművét. Feladata továbbá az új kézikönyv 2. kötetének elkészítése; a század klasszikus költőinek és íróinak kritikai kiadása (papír alapú és elektronikus változatban); monográfiák és tanulmányok írása, a megfelelő sorozatok működtetése (IK, Fontes).

Modern magyar irodalmi osztály

Az osztály fő feladata a 20. és 21. századi irodalom és kritikatörténet kutatása, valamint a kor kritikai-irodalomtudományi tendenciáinak és/vagy jelentős képviselőinek egyéni monográfiák keretében történő feldolgozása (Kortársaink, Irodalomtudomány és Kritika, ÚMM című sorozatok); az új kézikönyv munkálataiban való részvétel; a modern magyar irodalmi jelenségek vizsgálata világirodalmi összefüggésben; modern klasszikusok kritikai kiadása.

Irodalomelméleti osztály

Az osztály fő feladata, hogy folyamatosan figyelemmel kísérje az európai és amerikai irodalomtudomány elméleti fejleményeit a hazai ismertetés és alkalmazás szempontjából. Kutatási körébe tartoznak mindazok a kérdések, amelyek az irodalom mibenlétére, sajátosságaira, fajtáira, létmódjára, történetiségére, értelmezési módjaira, társadalmi beágyazottságára és e tényezők összefüggéseire vonatkoznak. Gondozza a szakmai sorozatokat (Opus); részt vesz az új kézikönyv munkálataiban.

Közép- és kelet-európai osztály

Az osztály fő feladata a magyar irodalom közép-európai beágyazottságának, a régió kultúrtörténeti folyamataiba illeszkedésének kutatása a kapcsolattörténeti és tipológiai komparatisztika módszereivel, továbbá az új kézikönyv munkálatai; komparasztikai szemlélet érvényesítése a magyar irodalomtörténet-írásban; nemzetközi kapcsolatok ápolása, együttműködés a térségben működő társintézményekkel (orosz, lengyel, szlovák, cseh és balti kapcsolatok).

Bibliográfiai osztály

Az osztály fő feladata a magyar irodalomtörténet bibliográfiájának folyamatos összeállítása: kurrens bibliográfiai adatgyűjtés, szakozás, annotálás, közzététel a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézet online bibliográfiai portálján. További feladatok: a magyar irodalomtörténet 2001–2012 közötti bibliográfiájának retrospektív feldolgozása; a magyar irodalomtörténet a kezdetektől 2000-ig tartó, tízkötetes sorozatban megjelentetett bibliográfiájának retrokonverziója; személyi bibliográfiák, korszakbibliográfiák, tematikus bibliográfiák, repertóriumok készítése; mindezeknek a bibliográfiáknak a közzététele a bibliográfiai portálon.


HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézet

Régi magyarországi művészeti osztály

Az osztály feladata az államalapítástól 1800-ig terjedő időszak – vagyis a román kori, gótikus, reneszánsz és barokk – magyar és közép-európai művészetének kutatása, feldolgozása és közzététele. A kutatás fő irányai: az Árpád-kori építészet és épületszobrászat; a középkori kódexfestészet, különösen a Bibliotheca Corvina története; a reneszánsz művészet emlékei; a kora újkori miniatúrafestészet; 16–17. századi gyűjtéstörténet. Az osztály topográfiai kutatásokat folytat, valamint őrzi a Pecsétmásolat-gyűjteményt és a Levéltári Regeszta-gyűjteményt.

19. századi építészeti és képzőművészeti osztály

Az osztály feladata a 19. század magyar és európai művészetének kutatása. Ezen belül a fő kutatási irányok: a korszak építészete, képzőművészete; Budapest épületállományának dokumentálása; ikonográfiai kutatások; Erdély súlyponttal művészet- és építészettörténet; az MTA Művészeti Gyűjteménye szakmai felügyeletének ellátása. Őrzi és fejleszti a Fotótárat; gondozza az online keresőrendszert, kialakítja a digitális fotó-archívumot, valamint koordinálja az intézet digitalizációs munkáit.

20. századi művészeti és tudománytörténeti osztály

Az osztály feladata a 20. századi és a kortárs magyar és – ezzel összefüggésben – egyetemes művészet kutatása. Előkészíti az 1945–2000 közötti évek magyar művészetét bemutató kézikönyvet; ennek során részt vesz a nagy közgyűjtemények kiállítási munkáiban. Feladata továbbá az MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjteményének gondozása, az anyag feldolgozása és nyilvánossá tétele. Feladata a magyar művészettörténet-írás és műkritika története forrásainak feltárása és kiadása. Gondozója az Adattár és a Magyar Művészek Lexikona anyagának, biztosítja annak nyilvánosságát.


HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet

Folklór osztály

Az osztály feladata: a magyar folklór történeti és kortárs jelenségeinek gyűjtése, feltárása, rendszerezése, közreadása és kutatása nemzetközi összefüggésben. A magyar népköltészet, a népi vallásosság, a hiedelmek, a szokások, az ünnepek és a folklórhagyományozódás jellemzőinek értelmezése folklorisztikai gyűjtések és a 19–21. századi szövegkorpusz alapján. A Magyar Népköltészeti Lexikon, a magyar folklorisztika kézikönyvének létrehozása.

Társadalomnéprajzi osztály

Az osztály feladata: a magyar nép és a Magyarországon élő népek kultúrájának és társadalmának vizsgálata, a változások nyomon követése, a szomszéd népekhez fűződő kapcsolatok feltárása. Néprajzi terepmunkára épülő társadalomnéprajzi vizsgálatok földrajzilag és típusaiban eltérő helyi közösségekben. Az együttműködés és a fenntartható fejlődés kihívásai, a vidékiség mai formái különböző régiókban. A társadalomkutatás perspektívái és társadalmi hasznossága a 21. században.

Történeti-néprajzi osztály

Az osztály feladata: a nemzeti kulturális örökség részét alkotó magyar és nem magyar paraszti kultúra, a lokális és regionális közösségek társadalmának és kultúrájának történeti kutatása. Az agrár és ipari társadalom átalakulásának jelenségei a Kárpát-medencében történeti kontextusban. Történeti és vizuális forrásfeltárás a társadalomtörténet, az anyagi kultúra, az életmód, a hitélet és az egyháztörténet témaköreiben. A magyar népművészet korszakai, jelenségei, a Kárpát-medence népművészeti ihletésű kortárs tárgyalkotó művészete.

Etnológia osztály

Az osztály alapfeladata a nem európai közösségek szinkron és történeti vizsgálata, különös tekintettel azokra a területekre, társadalmakra és hagyományokra, amelyek a magyarság etnikai formálódásában szerephez jutottak. Emellett kiemelt feladat a kulturális és szociálantropológia tudománytörténeti és elméleti-módszertani kérdéseinek vizsgálata, a nemzetközi antropológiai szakirodalom hazai közvetítése és feldolgozása.


HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézet

Ősrégészeti osztály

Feladata a Kr. e. 10.000 és a Római Birodalom provinciáinak kialakulása közötti időszakok kutatása, elsősorban a Kárpát-medence területén. A klasszikus régészeti módszertant felvonultató feldolgozások mellett vizsgálatai felölelik a kutatott korszakok abszolút kronológiáját, technológiai innovációk elemzését, anyagvizsgálatokat, hosszú távú demográfiai folyamatok modellezését, az életmód bioarcheológiai vizsgálatait, komplex településhálózatok topográfiai, környezet- és tájrégészeti elemzését.

Történeti korok régészete osztály

Feladata egyrészt az ókor és a középkor közötti átalakulás társadalmi, gazdasági és kulturális kérdéseinek kutatása, az antik és keresztény hagyomány és a barbár bevándorlók interakcióinak, valamint a korszak hatalmi központjainak vizsgálata. Másik kutatási fókusza a honfoglalás és az államalapítás korától a 17–18. század fordulójáig terjedő időszak régészetét öleli fel, kiegészítve az írott és kartográfiai forrásokkal, továbbá természettudományi vizsgálatokkal, környezetrégészeti és tájrégészeti elemzésekkel. 

Régészeti örökség és módszertan osztály

Az osztály feladatai közé tartozik az intézetben folytatott kutatások módszertani és örökségvédelmi jellegű hátterének biztosítása. A biorégészeti kutatások kiemelt tevékenységi területe a fizikai antropológia és archeozoológia. Az osztály az intézet másik két osztályának munkatársaival együttműködésben koordinálja a környezettörténeti, környezetrégészeti és roncsolásmentes terepi kutatásokat, műszeres felméréseket, biztosítja a tájrégészeti kutatások hátterét. Az osztály üzemelteti az intézet adattárát, őrzi az intézeti ásatások és kutatási programok dokumentációját és a magyar régészet számos további meghatározó dokumentumát, köztük kutatói hagyatékokat. Folyamatosan archivál, hagyományos és digitális állagmegóvást és adatmentést végez, adatokat szolgáltat intézeti munkatársak és külső kutatók részére. A Restaurátor Műhelyben leletegyüttesek állagmegóvását, helyreállítását és feldolgozását végzi, üzemelteti a Grafikai Műhelyt.


HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet

Középkori osztály

Az osztály feladata az 1526 előtti, középkori Magyar Királyság történetének feltárása, forráskiadványok készítése, Az Árpád-kori Magyarország történeti földrajza című projekt folytatása, a középkori Magyarország világi méltóságviselőinek teljes körű feltárására irányuló archontológiai adatbázis továbbépítése, valamint a középkortörténeti kézikönyv (online adatbázis) előkészítése. Az osztály kutatásai kiterjednek a középkori gazdaság-, társadalom-, politika-, intézmény- és várostörténet területére.

Kora újkori osztály

Az osztály kutatja a Magyar Királyság politikai berendezkedését, európai kapcsolatrendszerét, valamint az Erdélyi Fejedelemség történetét, különös tekintettel annak kormányzati és törvényhozási sajátosságaira. Feltárják a magyarországi oszmán hódoltság történetével kapcsolatos forrásokat és vizsgálják a magyarországi és erdélyi felekezeti viszonyokat a multikonfesszionális Európában. Kutatásaik kiterjednek a kora újkori hazai történetírás történetére és eszmetörténeti vonatkozásaira.

Újkori osztály

Az osztály kutatásai felölelik a „hosszú 19. század” egészét, ezen belül kiemelten vizsgálja a kulturális nacionalizmus és a parlamentarizmus történetét. Forráskiadási munka keretében előkészíti Eötvös József, valamint Széchenyi István levelezésének publikálását. Feladata kiterjed a transznacionális gazdaság- és társadalomtörténet kutatására is.

Horthy-korszak osztály

Az osztály kutatóinak feladata Magyarország első világháború utáni történetének kutatása 1945-ig. Ennek keretében kutatják az 1918–1919. évi forradalmak, a Horthy-korszak politikai kontextusát, valamint a trianoni békeszerződés előzményeit, okait és következményeit. Vizsgálják a kisebbségi magyar társadalmak fejlődését, továbbá a trianoni Magyarország kül- és szomszédságpolitikáját és szerepvállalását a II. világháború idején.

Jelenkori osztály

Az osztály kutatásainak középpontjában két nagy témakör áll: Magyarország nemzetközi kapcsolatainak története és az 1945 utáni, főként a Kádár-korszak társadalomtörténete kelet-közép-európai összehasonlításban, különös tekintettel az 1956–1989 közötti társadalmi folyamatok elemzése. Az osztály továbbá feltárja a második világháború utáni ellenkultúra fejlődését, gyűjteményeinek történetét az egykori szocialista országokban.

Délkelet-Európa története osztály

Az osztály összehasonlító módon vizsgálja a délkelet-európai nemzetek kialakulásának sajátosságait, az államiság kérdéseit, az államépítés különböző fázisait, a diplomáciai kapcsolatokat, az általános gazdaság- és társadalomtörténeti kérdéseket. Kiemelten vizsgálja a magyar történelem délkelet-európai vonatkozásait, ezen belül is a 800 éves horvát–magyar együttélést, a magyar–román történeti kapcsolatokat, az 1918 előtti magyar imperialista elképzeléseket, az 1918 utáni magyar–jugoszláv kapcsolatokat.

Egyháztörténeti osztály

Az osztály kutatja a keresztény Magyarország történetét a középkortól a jelenkorig. Vizsgálja a középkori bizánci keresztény kultúrkör szerepét, a Szentszék és a magyar egyházszervezet kapcsolatainak kora újkori átalakulását. Kiemelt szerepet kap az állam és egyház kapcsolatának vizsgálata, különösen 1780 és 1990 között. Továbbá a kutatás homlokterében áll az egyházfők tevékenységének, valamint a zsinatok, püspöki konferenciák és katolikus nagygyűlések 19–20. századi történetének feltárása is.

Tudományos információs osztály

Az osztály látja el az intézet kiadványszervezési és honlapszerkesztési, kommunikációs feladatait. Tevékenységének középpontjában az intézet által gondozott folyóiratok és könyvek kiadásra való előkészítése, az intézeti kiadványokhoz kapcsolódó térképanyag összeállítása, pályázatok elkészítése, illetve a megjelenő munkák terjesztése áll. Emellett részt vesz a honlap tartalmi munkálataiban, az aktuális hírek megosztásában a honlapon és a közösségi oldalakon.


HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet

Népzene- és néptánckutató osztály és archívum

Az osztály feladatai: etnomuzikológiai, etnokoreológiai alapkutatások, ezekkel összefüggő történeti kutatások és közreadások, kritikai összkiadás (A Magyar Népzene Tára) szerkesztése, nemzetközi kitekintésű népzene- és néptáncarchívum, népzenei- és néptáncrendek, a központi népzenei- és néptáncgyűjtemény gondozása, gyarapítása, rendezése, stílusrendjeinek közreadása; népi hangszerek és népi hangszeres zene, énekes-zenés folklór kutatása, összehasonlító (eurázsiai népek népzenéje és történeti források) és jelenkori zenei, kulturális antropológiai kutatások, rendszerezés és közreadás.

Régi zenetörténeti osztály

Az osztály feladata az 1700 előtti magyar és közép-európai zenetörténet és liturgia kutatása, 1700 előtti magyar és európai kéziratos és nyomtatott források, töredékek összehasonlító elemzése, digitalizálása és közreadása, közreműködés a Musicalia Danubiana című forráskiadvány-sorozat kiadásában, a CAO-ECE zsolozsma-, illetve a GRADUALIA mise-repertórium hagyományos és online kiadása, részvétel a Cantus Planus nemzetközi gregoriánkutató csoport munkájában.

Magyar zenetörténeti osztály

Az osztály feladata az 1500 utáni egyetemes és magyar zenetörténet kutatása, a magyar és Magyarországon működött zeneszerzők életművének feldolgozása, közreadása, recepciótörténet és repertoárkutatás, levél- és kottatári anyagok feldolgozása és gyűjtése, műjegyzékek összeállítása, a Magyarország Zenetörténete kézikönyv-sorozat újkori köteteinek írása és szerkesztése, Erkel Ferenc operáinak kritikai közreadása, Liszt Ferenc életművének feldolgozása különös tekintettel műveinek kritikai kiadására, valamint részvétel az intézet sorozatkiadványainak szerkesztésében.

Bartók archívum

Feladata Bartók Béla zeneszerzői és tudományos életművének kutatása, hagyatékának gondozása, a nemzetközi Bartók-kutatás szervezése; Bartók Béla munkásságának kritikai kiadása, valamint zeneművei tematikus jegyzékének összeállítása.

20–21. századi magyar zenei archívum és kutatócsoport

Az osztály feladata a 20. és 21. századi magyar zeneszerzők, előadóművészek és zenetudósok hagyatékának gyűjtése, gondozása, életművük tudományos kutatása, műjegyzékek összeállítása, kiemelten Dohnányi Ernő hagyatékának gondozása és kutatása, valamint közreműködés a Magyarország Zenetörténete kézikönyv-sorozat 20. századi kötetének írásában és szerkesztésében.

Zenetörténeti Múzeum

A múzeum feladata az organológiai (hangszertörténeti) kutatás, a magyar és európai zenetörténeti múlt dokumentumainak (kéziratok, levelek, képek, hangszerek, hagyatékok) gyűjtése, feldolgozása, publikálása monográfiákban és kiállítások keretében, zenei ikonográfiai kutatás és publikálás, állami tulajdonú mesterhangszerek nyilvántartása és szemléje, hangszerek és egyéb zenei vonatkozású tárgyak kiviteli engedélyezésével kapcsolatos szakértői feladatok ellátása.


HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Archeogenomikai Intézet

Bioarcheológiai szolgáltató osztály

Az osztály munkatársainak feladata egyrészt az intézet bioarcheológiai mintavételi egységének működtetése, a régészeti és antropológiai kérdések megválaszolására irányuló természettudományos vizsgálatok támogatása. Másrészt az osztály munkatársai végzik az intézet laboratóriumi feladatainak ellátását, a laboratóriumi szinten megvalósuló genetikai vizsgálatokat és a DNS minták szekvenálását.

Archeogenomikai kutató osztály

Az osztály munkatársai alapvetően bioinformatikai és molekuláris genetikai kutatásokkal és elemzésekkel foglalkoznak az intézet kutatási stratégiáihoz igazodva.


HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Moravcsik Gyula Intézet

Antikvitás és Humanizmus osztály

Az osztály tematikai egységének alapját az antik és humanista irodalom nagyfokú tartalmi és stílusbeli hasonlósága, valamint kutatási módszertanuk közel azonos eszköztára képezi. Az osztály munkatársainak feladata részint az antik görög és latin műveltség nyelvi eszközökkel történő kutatása, részint a nemzetközi tekintetben is kiemelkedő magyar humanizmuskutatás örökségének feltárása, korszerű formában való nyilvántartása, a magyar humanizmussal kapcsolatos ismeretek gondozása, repertorizálása és filológiai eszközökkel történő bővítése. Az osztály munkatársai forrásnyelvi kompetencia alapján, hagyományos (filológiai) és modern módszerek alkalmazásával tárják fel a kutatás tárgyát, folyamatosan bővítik az antikvitásról és a humanizmusról kialakított ismeretanyagot, továbbá gondoskodnak az antik és humanista szerzők korszerű fordításban történő széles körű megismertetéséről, valamint a fordításirodalom karbantartásáról és repertorizálásáról.

Középkor és Hungarica osztály

Az osztály feladata a középkori magyar művelődés megismerése szempontjából fontos, görög és nagyobb részben latin nyelven íródott forrásanyag filológiai eszközök igénybevételével történő gondozása, repertóriumban való nyilvántartása, valamint korszerű szövegkiadások létrehozása; a fordításirodalom gyarapítása révén a forrásanyag ismeretének és hozzáférhetőségének biztosítása. Az osztály tervmunkája a Repertorium fontium historiae Hungaricae folyamatos karbantartása mellett az elbeszélő források megújuló korpuszának gondozása. Az osztály munkatársainak feladata továbbá a külföldi őrzőintézményekben található magyar történeti vonatkozású, döntően latin vagy neolatin nyelvű forrásanyag feltárása, feldolgozása és korszerű formában történő hozzáférhetővé tétele. A hungarikakutatás tudománytörténetének feltárásával és repertorizálásával, továbbá helyszíni kutatással és adminisztratív feladatok ellátásával hozzájárul az Antikvitás és Humanizmus osztály feladatvégzéséhez.