A zsidó identitás fenntartása és megújítása folyamatos kihívás, de vajon hogyan lehet a zsidó hagyományokat és értékeket életben tartani ebben a gyorsan változó világban, különösen a fiatalabb generációk körében? Mit tudunk a zsidó identitásról és annak alakulásáról a 19. századi Magyarországon, és vajon mit jelent ma a zsidó közösséghez tartozni Budapesten? 

A Glossza 52. adásának vendégei Borgula András, Budapest első zsidó színháza, a Gólem Színház alapító igazgatója, rendező, rádiós műsorvezető, valamint Konrád Miklós történész, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet főmunkatársa, a Zsidó identitások Magyarországon a 18. század végétől 1918-ig című OTKA-projekt vezetője

glossza sablonok 1200 x 630 keppont

Az utóbbi évtizedekben megsokasodtak a magyarországi zsidóság hosszú 19. századi történetével foglalkozó kutatások. Ennek ellenére a modern zsidó identitás módszeres vizsgálata továbbra is várat magára. Pedig amiként a közép-európai zsidók, úgy a hazai zsidóság történetében is ez az időszak az, amikor identitásuk kérdésessé, súlyos dilemmává vált és arra kényszerültek, hogy újraértelmezzék, mit jelent számukra zsidónak lenni – vagy nem lenni. Az adásban így többek között arról beszélgetünk, hogy zsidóság hogyan igyekezett fenntartani zsidó identitásukat és hogy napjainkban miben ragadható meg ez. Természetesen szó lesz a Gólem Színházról is, amely egyedüli zsidó színházként az izraeli és a magyar, illetve az európai zsidó kultúra közvetítője és terjesztője. A színházi műhely célja többek között megmutatni, hogy a zsidóság nem pusztán egy vallási közösség, hanem életforma és kultúra.

 Képek: Szilágyi Adrienn/HUN-REN BTK és Gólem Színház

Az adás szerkesztője: Szilágyi Adrienn, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet tudományos munkatársa.

A Glossza ötvenkettedik adása meghallgatható a Spotify-on, illetve megtekinthető a YouTube-on. 

További információ a Glossza Instagram és Facebook oldalán.