Hogyan éltek az emberek a hétköznapokban a második világháború idején? Miként vészelték át a bombázásokat, hogyan szervezték meg a mindennapjaikat? Mennyiben változott az életük, és miként alkalmazkodtak a háborús viszonyokhoz?

A Glossza a második világháború évfordulójához kapcsolódva Huhák Heléna és Ablonczy Balázs történészekkel beszélgetett, akik mindketten a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének munkatársai. Ablonczy Balázs Az utolsó nyár című, nemrég megjelent könyvében arra volt kíváncsi, hogy 1944 nyári hónapjaiban Magyarországon hogyan élte meg a lakosság a világháborút, Huhák Heléna pedig egyik szerkesztője volt a Kismama sárga csillaggal címen megjelent naplónak. 

53. 1200 x 630

A második világháború a magyar társadalom jelentős részének tudatában ma is nagyrészt az 1944–1945-ös éveket jelenti, a front átvonulását, a bombázásokat, az erőszakot, a deportálásokat, Budapest ostromát. Ennek tapasztalatai számos, sokszor elmesélt családi történetben visszaköszönnek. Ebben az epizódban körbejárjuk, hogy mi történt Magyarországon, közelebbről Budapesten 1944 nyári hónapjaiban: hogyan vészelték át az emberek a bombázásokat, a kiürítéseket, mi módon látták el magukat és a családjaikat. A beszélgetésben a társadalom olyan rétegei jelennek meg, akikről a korábbiakban különösen keveset tudtunk, hiszen kevés forrást hagytak hátra. Így szó esik a nőkről, a gyermekekről, és az alsóbb társadalmi osztályok tagjairól. A mindennapokhoz egy 1944–1945-ben írt napló is közelebb visz bennünket, amelyet a budapesti Dévényi Sándorné (Anna) Magyarország német megszállásának kezdetén (1944. március 19.) kezdett írni és egészen 1945 júliusáig folyamatosan vezetett. Férjét, Dévényi Sándort 1944 áprilisában behívták munkaszolgálatra. Kislányuk, Judit 1944 júliusában született meg. A kismama soraiban megragadható a korszak és a hétköznapok kiszolgáltatottsága, bizonytalansága, a fenyegetettség elviselhetetlen súlya, és egyben a szűkebb család és távolabbi rokonság összefogása, szervezése a túlélés reményében.   

Az adás szerkesztői: Fedeles-Czeferner Dóra és Szilágyi Adrienn, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet munkatársai.   

A Glossza ötvenharmadik adása meghallgatható a Spotify-on, illetve megtekinthető a YouTube-on. 

További információ a Glossza Instagram és Facebook oldalán.