Miért fontos a játék a gyerekek és a felnőttek mindennapjaiban? Melyek a legnépszerűbb tradicionális népi játékok, és ezek miként adaptálódtak napjaink igényeihez? A Glossza legújabb adásában Tóth Piroska néprajzkutatóval, a solymári Dr. Jablonkay István Helytörténeti Gyűjtemény vezetőjével, valamint Nagy Veronika muzeológussal, a székesfehérvári Hetedhét Játékmúzeum szakmai vezetőjével fedezhetjük fel a gyermekjátékok gazdag világát.

A beszélgetés során Nagy Veronika úgy fogalmazott, hogy a játék a gyermekek számára egyfajta „táplálék”, hiszen nélkülözhetetlen része a fejlődésnek. A felnőttek számára ezzel szemben inkább „fűszer”, amely képes színesebbé tenni a mindennapokat.

A játékot és a játszást számos tényező befolyásolja, amelyek koronként, társadalmanként és kultúránként is változhatnak. A játék egyik elsődleges célja, hogy lehetőséget adjon a hétköznapok világából való kilépésre; sajátos szabályrendszere rendet és harmóniát teremt a mindinkább felgyorsult világban. A játék az emberiség történetében is folyamatosan jelen van – még barlangrajzok is tanúskodnak arról, hogy elődeink is játszottak. Jelentős szerepet tölt be a fejlődésben: segíti a közösségi együttélés szabályainak elsajátítását, és hozzájárul a konfliktusok hatékony kezeléséhez is.

Az epizódban beszélnek játékok történetéről, a gyári játékok megjelenéséről, a napjainkban népszerű virtuális játékokról, valamint arról, hogyan alakult át például a „Lementem a pincébe vajat csipegetni” kezdetű versike „Lementem a McDonald’s-ba burgert csipegetni” formává.

Az adás egyúttal beharangozója a Child Space 2025 / Gyerekterek 2025 című nemzetközi konferenciának is, melyet 2025. június 4–6. között rendeznek Budapesten, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont szervezésében.

Facebook-esemény

Az adás szerkesztői: Szilágyi Adrienn, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet és Szabados Bettina, a HUN-REN BTK Filozófiatudományi Intézet  munkatársai. 

A Glossza 73. adása meghallgatható a Spotify-on, illetve megtekinthető a YouTube-on.

További információ a Glossza Instagram és Facebook oldalán.