Csörsz Rumen István, szerk. Magyar világi ponyvairodalom. 1700–1820: II. Oktató és szórakoztató költészet. ReTextum 11. Budapest: reciti, 2020.
Vajon miért van szükség a vegyes minőség ellenére a régi, XVIII–XIX. századi ponyvaszövegek mai, összegyűjtött kiadására? E művek többsége ma csak az eredeti forrásokon elérhető, pedig stílus- és művelődéstörténeti jelentőségük vitathatatlan, s néha a magyar közköltészet kiemelkedő teljesítményei közé sorolhatók.
A kora újkori magyar világi ponyvák forráskiadásában ismét egymás mellé kerülnek olyan anonim és szerzői szövegek, amelyek valaha egyaránt ponyvafüzetekben terjedtek. Ismertségük között óriási különbségek voltak, mint azt az újrakiadások vagy kéziratos másolatok megléte vagy hiánya jelzi. A II. kötet anyaga igencsak korfüggő, hiszen e versek mélyen beágyazottak a XVIII. és kora XIX. század világába: ruhadarabok, pénznemek, háztartási eszközök és ételek valóságos enciklopédiáját olvashatjuk. A társadalmi beágyazottság együtt járt az ismeretek átadásának technológiájával hol leíró tónusban, hol mulattató szándékkal.