A közelmúltban bemutatott Hunyadi-sorozat kapcsán kérdezték a médiában a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet munkatársait, Horváth Richárdot, Pálosfalvi Tamást és Varga Szabolcsot a sorozat történeti hitelességéről.
Horváth Richárd a 24.hu-n megjelent beszélgetésben arról nyilatkozott, milyen következményekkel járhatott volna, ha Nándorfehérvár 1456-ban elesik. A történettudomány keretei között két forgatókönyvet is felvázolt: mindkettő szerint a vár oszmán kézre került volna, az egyik szerint azonban Hunyadi János hősi halált hal a csatában, míg a másikban túléli a harcot. Az interjú itt olvasható. Kapisztrán Jánosról bővebben a Mandeineren közölt cikkben beszélt, amely itt elérhető.
Forrás: MW Archívum
Pálosfalvi Tamást a Kossuth Rádióban arról kérdezték, mi a legenda, és mi a valóság a Hunyadi-sorozatban. A műsor itt hallgatható meg. Az Öt portálnak adott interjúban hangsúlyozta: alapvetően hamis az a kép, amelyet a sorozat a 15. századi Magyarországról közvetít, ugyanakkor filmként a sorozat jól működik. A beszélgetésben kitért arra is, mi az, ami valóban megtörténhetett, és mi az, ami biztosan nem az ötszáz évvel ezelőtti tróntermekben, csatatereken és hálószobákban. A teljes interjú itt érhető el. A Hunyadi János övező hőskultuszról pedig a Mandineren nyilatkozott.
Varga Szabolcs a Válasz Online Heti Válasz podcastjában arról beszélt, hogy a sorozat a történelmi hitelesség és a mai közönségigények között egyensúlyozik. A dramatizálás szükségszerűen leegyszerűsítéseket eredményezett, ugyanakkor lehetőséget adott a középkori világ mai értelmezésére is. A podcast itt hallgatható meg. Az adást az Index is szemlézte.