Hiánypótló kötet jelent meg a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet kiadásában Az arisztokrácia tündöklése és bukása Magyarországon 1700-1957 címen. A Gyáni Gábor – Szilágyi Adrienn történész-szerzőpárossal jegyzett kiadvány átfogó és mélyreható képet nyújt az arisztokráciáról, rendkívül gazdag képanyaggal.
A reprezentatív könyv a történészek és a történelem iránt érdeklődők számára egyaránt kiemelkedő értékkel bírhat, írja Rácz Ráchel, a Papageno újságírója, aki a kötet egyik szerzőjével, Szilágyi Adrienn történésszel beszélgetett, akit a tudománynépszerűsítő munkájáról is kérdezett. Az interjú itt olvasható.
Gyáni Gábor és Szilágyi Adrienn. Fotó: Németh Ildikó/Magyar Krónika
A Magyar Krónika újságírója, Hulej Emese cikkében kiemeli, „a könyvbemutatón mozdulni sem lehetett, a történészek, művészettörténészek, a tudomány képviselői mellett az arisztokrata családok leszármazottai is képviseltették magukat.” Hozzáteszi: „Milyen volt szülők és a nevelők kapcsolata a gyerekekkel, hogyan fűtötték a kastélyokat, mikor teáztak és villásreggeliztek, mi zajlott a szalonban, mi az ebédlőben, hol lakott a komorna, miért tarthatott akár hónapokig a vendégeskedés egy-egy vidéki kastélyban? Az életmód, a társadalmi érintkezés, a hétköznapok rendje is megismerhető a könyvből, és külön fejezetben az is, hogyan jelent meg az arisztokrácia a regényekben és a közvélekedésben. A könyv úgy tud nagy ívű lenni, hogy tele van izgalmas részlettel, felhívja a figyelmet kevéssé ismert arisztokratákra Andrássy Manótól Odescalchi Eugenie-ig. Gyönyörű karácsonyi ajándék lehet a téma iránt érdeklődő családtagoknak.”
A teljes írás itt elérhető.