A Qubit ismeretterjesztő, tudománynépszerűsítő oldal Ki a legnagyobb király? címmel cikksorozatot indított. Ennek célja, hogy a legfontosabbnak tartott magyar királyokat mutassák be informatív, közérthető módon, miközben régi tévképzeteket is eloszlatnak. A történelemtanárok és szakmai egyesületek által összeállított szubjektív lista alapján tíz uralkodó bemutatására kerül sor. Az egyes uralkodói életrajzok közül többet a BTK Történettudományi Inézet munkatársai írtak meg, a Mátyásról szóló részt Horváth Richárd.
Aligha létezik magyar nyelvű iskolát végzett olvasó a Kárpát-medencében, aki ne hallott volna Hunyadi Mátyásról. Ki tanulmányai során, ki olvasmányélmények útján, ki pedig remekbeszabott mesesorozat hőseként találkozott nevével először. Ám mint minden hírességet, így Mátyást is különféle legendák, vélt vagy valós történetek, félreértelmezések övezik. Az alábbi írásban ezekre is kitérve szeretném bemutatni Mátyás uralkodásának néhány elemét, és láttatni, micsoda tehetség volt, hisz emberöltőnyi ideig viselte a Szent Koronát, ami a középkor századaiban nem volt kis teljesítmény. Látni fogjuk, miként irányította királyságát, hogyan maradhatott trónon legalább három lázadást is „túlélvén”, és apja árnyékában miként viszonyult az egyre növekvő és erősödő Oszmán Birodalom jelentette fenyegetéshez.
A teljes cikk itt olvasható. (Kép: Mátyás király Andrea Mantegna [15. század második fele] és Peter Paul Rubens [1610-es évek] festményén. Forrás: közkincs)