A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Filozófiai Intézet a „Fenntartható városi fejlődés - filozófiai, szociológiai és történeti elemzések” litván-magyar bilaterális projekt keretén belül december 14-én
Urban development and crisis management – Reflections from the humanities and the social sciences (Városfejlesztés és válságkezelés. Bölcsészet- és társadalomtudományi reflexiók)
címmel online konferenciát rendez.
A – folyamatos átalakulásként definiált – város az idő vizuális és épített lenyomata. A történelem során a város folyamatos fejlődési és átalakulási kényszerben van, mert az aktuális lakosság igényeit mindig ki kellett szolgálni. A társadalmi átalakulások, háborúk, járványok, gazdasági és erkölcsi válságok mindig arra kényszerítik a gondolkodókat, hogy reflektáljanak a társadalmi környezet változásaira. Folyamatosan szükség van újragondolásra, újjáépítésre és újratervezésre. Spiro Kostof (1991) szerint a várostervezésnek tartalmaznia kell annak meghatározását – néhány nagyon pontos aspektussal arról –, hogy mi formálja a városokat. „Az urbanizmus mint életmód” (1938) című esszéjében Louie Wirth szociológiai meghatározással írja le a várost. A vita a jó város elképzeléseiről és a jövő városairól a háborúk közötti időszakban kezdődött és azóta is folytatódik. A megújítás, felújítás és korszerűsítés mellett kreatív és fenntartható megoldásokra is szükség van válsághelyzetekben. A városfejlesztés jelenlegi folyamatainak legígéretesebb megközelítései multidiszciplináris megoldásokat kínálnak.
A konferencia programja és az absztraktfüzet elérhető ITT.
Járványügyi okok miatt a konferencián nincs lehetőség személyes részvételre; hozzászólást, kommentárt Zoom-on keresztül intézhetnek az érdeklődők az előadók felé.
A konferencia Zoom-linkje:
https://zoom.us/j/95492734064?pwd=ME1wS3VUdDN6cUxKQk82LzJydUVmZz09
A konferencia szervezője: Jász Borbála (BTK FT / BME)