A konferencia időpontja: 2022. november 15. 9:00-18.30
A konferencia helyszíne: BTK Néprajztudományi Intézet Tanácsterme (HTK B. 8.33.), 1097 Budapest, Tóth Kálmán u. 4.
A műhelykonferencia előadások és kerekasztalbeszélgetés keretében két projekt eddigi kutatási eredményeit és az ezzel kapcsolatos kérdésfelvetéseket fogja bemutatni, melyek sok szálon kapcsolódnak egymáshoz.
A Kárpát-medencében élő közösségek számtalan kihívással szembesülnek napjainkban: a globalizáció, a kisebbségi lét, a peremhelyzet mellett az elöregedés, elvándorlás, valamint a járványhelyzet és a klimatikus változások is fokozottan sújtják e sérülékeny közösségeket. A társadalmi reziliencia rámutat a közösségek azon képességére, hogy a külső stressz- és sokkhatásokkal hogyan birkózzanak meg identitásukat megtartva. Az örökségképzési gyakorlatok rálátást nyújtanak arra, hogy a kortárs tradíció-teremtő stratégiák és új hagyománykonstrukciók hogyan építik a helyi, regionális és nemzeti identitást. A kutatók változatos helyszíneken, különféle örökségelemeken keresztül vizsgálják az örökségesítés történeti és kortárs folyamatainak a jellegét, dinamikáját, „aktor”-ait, és körülhatárolják, újradefiniálják az örökségesítést kezdeményező, működtető és használó “közösség” fogalmát.
Előadók: Báti Anikó, Borbély Sándor, Cseh Fruzsina, Eitler Ágnes, Ispán Ágota, Juhász Katalin, Kovács Bence, Nickel Réka, Tóth Katalin, Turai Tünde, Szilágyi Levente.
A kerekasztalbeszélgetés résztvevői: Balogh Balázs, Babai Dániel, Bognár Szabina, Győrfy Eszter, Ispán Ágota, Juhász Katalin.