+36 1 224 6700   

Eseménynaptár

Balogh Róbert: Az „amerikaiak” és a háború utáni viszonyok Magyarországon
2024. október 22., Kedd, 11:00

Ismertető

A HUN-REN BTK Történettudományi Intézet, a Magyar ENSZ Társaság és a Magyarország és az ENSZ Kutatócsoport szervezésében kerül sor Balogh Róbert Az „amerikaiak” és a háború utáni viszonyok Magyarországon. Az Egyesült Nemzetek Segélyezési és Újjáépítési Igazgatósága (UNRRA) Magyarországon, 1946‒1947 című előadására.

Az eseményen az ENSZ világnapjáról is megemlékezünk.

  • Időpont: 2024. október 22. (kedd), 11 óra
  • Helyszín: HUN-REN BTK Történettudományi Intézet, Tanácsterem, 1097 Budapest, Tóth Kálmán utca 4., B. épület, 5. emelet

Facebook-esemény

MS Teams link  

A legkorábbi de facto ENSZ-ügynökség, az UNRRA, tevékenységét elsődlegesen az élelmiszerosztás és segélyezés háború utáni politikájának kontextusába helyezhetjük. Széles körben ismert, hogy a második világháború alatt a német „éhségterv” és az élelmiszerpolitika szerves részét képezte az erőszaknak. Az 1945 utáni  atomkorszak kezdete ezért egybeesett a II. világháborút közvetlenül követő évek súlyos európai és ázsiai élelmiszerhiányával. 

Az UNRRA tevékenysége és szerepének kutatása ezért számos a második világháború utáni időszak kapcsán felmerülő kérdésre adhat választ. Ilyen a deportáltak helyzete, a hiány és az éhínség körülményei, ezek szerepe a vasfüggöny kialakulásában, valamint a különböző régiók helye a nemzetközi együttműködésben. 

Kelet-Közép-Európa fontos szerepet játszott a két világháború közötti időszakban a segélyprogramok mögötti elképzelések kialakításában, így a régióról alkotott nézetek befolyásolták a második világháború utáni a nemzetközi segélyezés alapelveit. Az UNRRA magyarországi tevékenységének vizsgálatával olyan szempontokra kívánom felhívni a figyelmet, amelyek a háború utáni Magyarországot a hidegháború kialakulásán túlmenően is a globális jelenségekhez kötik.

Milyen volt a magyar lakosság hozzáállása az amerikaiak által vezetett magyarországi irodához, és mit gondolhatott az amerikai személyzet magyar lakosságról? Hogyan gyűjtött az UNRRA információt az élelemhiány mértékéről, és hogyan készültek az előrejelzések? A Vörös Hadsereg jelenlétének terhe és a jóvátétel címén történő rekvirálás mellett milyen súlya lehetett az 1946–1947-es év globálisan jelentkező időjárási anomáliáinak? Mit árulnak el az UNRRA dokumentumok a szovjetizációról?

meghívó letölthető.

balogh robert meghivo vegleges page 001

Helyszín