Könyvbemutatóval egybekötött beszélgetésre várja az érdeklődőket a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet és a Magyar Néprajzi Társaság Folklór Szakosztálya 2024. október 17-én, 15 órára.
Az esemény a 19. és a 20. századi paraszti írásbeliséget dokumentáló kiadványokból válogat. Domokos Mariann munkája a Grimm testvérek mesegyűjteményének magyar nyelvű ponyvanyomtatványokon a 19. század második felében megjelent változatait szemlézi. Ez a kötet a kritikai kiadás igényével készült, terjedelmes kísérőtanulmány és jegyzetapparátus kíséri.
Ilyefalvi Emese a kicsi erdélyi falu, Kide református lelkészének kézzel írott és kézről-kézre adott hírleveleit adta közre a két világháború között időszakból. Bonczidai Dezső állhatatosan küzdött faluja társadalmi problémái ellen, és dolgozott az egyház szerepének és jelentőségének megőrzése érdekében, ehhez pedig az írásbeliség eszközét is felhasználta.
A beszélgetésen a néprajzi források körének bővítési lehetőségeiről, a kiadás gyakorlati problémáiról, valamint a folklórtudománynak az írásbeliség történetének feltárásában játszott szerepéről lesz szó. A szerzőkkel Chikány Judit és Frauhammer Krisztina beszélget.
A Grimm-mesék magyar ponyvákon (1850–1890) című kötetet a Reciti Kiadó jelentette meg Retextum című sorozatában.
A „Ha levelem elolvastad, add tovább” Bonczidai Dezső kézírásos gyülekezeti levelei a két világháború közötti Kidén című munka az Erdélyi Múzeum-Egyesület kiadásában látott napvilágot, az Emberek és kontextusok sorozatban.
A meghívó ide kattintva letölthető.