„Homo sylvanus, lamia venefica” – Ókori másság-sztereotípiák és a kutatás antropológiai perspektívái címmel tart előadást Sz. Kristóf Ildikó, a BTK Néprajztudományi Intézet Intézet tudományos főmunkatársa az ELTE BTK szervezésében megrendendezésre kerülő Mathéma Konferencián 2021. június 4-én, pénteken 9:15-kor. (Bővebb információ itt.)
Az antikvitás kora újkori recepciójára építve az előadás áttekinti egyrészt a kulturális másság leggyakrabban előforduló sztereotípiáit, textuális és vizuális megjelenítéseit, másrészt pedig szemügyre veszi utóbbiak vizsgálatának lehetséges antropológiai perspektíváit, a fennmaradt szövegekből, illetve azok társadalmi kontextusából adódó lehetőségeket.
Ezek a másság-sztereotípiák két, a 17. századi Magyarországon is jól ismert megjelenítés köré csoportosulnak. A saját és az idegen viszonylatában a homo sylvanus (erdei ember) és a hozzá hasonló megjelenítések (homo monstruosus: homo pilosus, homo caudatus stb.) mind etnikus, mind civilizációs sztereotípiákat is képviselhettek, a lamia venefica (gonosztevő női lény) és a hozzá hasonlók (striga, malefica stb.) pedig a varázslás, a sötét erők oldalát szegezték szembe egy erköcsileg és vallásilag is helyesnek tételezett másik oldallal. A két sztereotípia-csoport egyben a férfi és a női szerepekhez kapcsolódó – és az antikvitástól a kora újkorba nyúlóan számos sajátosságot megőrző – reprezentációkat is magában foglalt.
Az előadás – az előadó érdeklődéséből és munkásságából adódóan – az utóbbi évtizedekben az európai történeti és antropológiai kutatásban hangsúlyt kapott kritikai utazástörténet, a poszt-koloniális megközelítés(ek), valamint az ún. materiális olvasástörténet legfontosabb kérdésfeltevéseit és alapvető módszereit kívánja bemutatni.
Időpont: 2021. június 4. 9:15 (Teljes program: ITT)
A konferenciát idén a szervezők a Microsoft Teams felületén tartják. Regisztráció: https://forms.gle/zdT1c32EcBVb7QuJA