A „Lendület” Hosszú reformáció Kelet-Európában (1500–1800) Kutatócsoport négynapos mesterkurzust rendezett 2022. március 20–24. között Hosszú reformáció: a vallási perzekúció hagyománya címmel. A mesterkurzus a hosszú reformáció téziséhez kapcsolódó nemzetközi és hazai kutatások elméleti és módszertani eredményeit alkalmazta a régi magyarországi és erdélyi konfesszionális irodalom szövegeinek és ezek történeti kontextusainak kutatásában, az idei rendezvény fókuszában a vallási perzekúció tapasztalata állt.
Az előadások és szemináriumok a kora újkori mártírológiai szövegek magyarországi recepciója mellett figyelmet fordítottak a magyarországi mártírológiai irodalom alakulására, a katolikus és az antitrinitárius gyakorlat tárgyalására is. A résztvevők Mihalik Béla, Orsós Julianna, Rédey-Keresztény János és Tóth Zsombor voltak, a beszélgetést Móré Tünde vezette.
A BTK Irodalomtudományi Intézetben megrendezett eseményt a Kutatócsoport könyvbemutatója zárta, amely során egyrészt a Közvetítők és közvetítés: Kulturális transzfer a hosszú reformáció kontextusában című kiadványról beszélgettek. A kötet írásai szerteágazó témákat boncolgatnak, a középkori kódexmásolástól kezdve egészen a 19. század fordulóján kialakuló orvosi szaknyelv vizsgálatáig. A szerzők egytől egyig fiatal kutatók, akiknek írásait elsősorban az mozgatta, hogyan lehet a kulturális transzferek jelenségét és változatait megragadni, valamint hogyan illeszkednek a vizsgált jelenségek a hosszú reformáció korszakalakzatába. Másrészt a rendezvényen bemutatták a német nyelven nemrég megjelent "...daß er uns einen Correspondenten in Wien ausmache" című kötetet is.