Nemzeti ünnepünk alkalmából 2025. március 13-án Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Pusztainé dr. Fischl Klára régész, a HUN-REN BTK Régészeti Intézet tudományos főmunkatársa, a Miskolci Egyetem Őstörténeti és Régészeti Tanszékének habilitált egyetemi docense, a Heidelbergi Egyetem Humboldt ösztöndíjasa a tudományos utánpótlás képzése, a roncsolásmentes technológiák innovatív alkalmazása és fejlesztése Magyarország régészeti lelőhelyeinek megismerésében, az értékmentő eredmények nemzetközi és hazai, kistérségi civil közösségekben való népszerűsítése terén végzett három évtizedes tevékenysége elismeréséül.
Pusztainé dr. Fischl Klára a Szegedi József Attila Tudományegyetemen szerzett diplomát történelem–régészet szakon, majd PhD-fokozatát az ELTE-n védte meg. Szakterülete a bronzkor, különösen a Dél-Alföld és Dél-Borsod régészete, de oktatói és kutatói munkája során más korszakokkal is foglalkozik.
Évtizedek óta végez terepmunkát, több gyűjteményt dolgozott fel, és számos fontos lelőhely feldolgozása, újraazonosítása is a nevéhez fűződik. Oktat a Miskolci Egyetemen, vendégelőadóként több hazai és külföldi intézményben is megfordult. Az oktatásba aktívan bevonja a múzeumi gyűjteményeket és a terepi munkát, így a hallgatók közvetlen tapasztalatot szerezhetnek a régészeti kutatás gyakorlatából. A Herman Ottó Múzeummal és más intézményekkel való együttműködése révén számos kiállítás és ismeretterjesztő program is kapcsolódik a nevéhez.
Kutatásait számos ösztöndíj támogatásával folytatta: elnyerte a Soros-, Bolyai-, OTKA- és Szentágothai-ösztöndíjat, valamint kétszer is részesült a neves Humboldt kutatói ösztöndíjban. A Szlovák Nemzeti Ösztöndíjprogram támogatásával határon túli terepmunkát is végzett. Tudományos és oktatói munkásságát 2021-ben a Miskolci Egyetem rektori dicsérettel ismerte el.
Vezetője a BORBAS-projektnek, amely Dél-Borsod 4500 éves bronzkori településhálózatát vizsgálja. A kutatásból nemcsak tudományos publikációk és nemzetközi konferenciák születtek, hanem egy magyar nyelvű ismeretterjesztő kötet és egy vándorkiállítás is, amely faluról falura járva hozza közel a régészetet a helyi közösségekhez. Emellett a „Bronz-kór” blog szerzőjeként és számos múzeumpedagógiai program szervezőjeként is arra törekszik, hogy a régészet mindenki számára elérhető, élő tudománnyá váljon.
Munkásságáról bővebb információ a HUN-REN BTK Régészeti Intézet oldalán olvasható.