A világjárvány miatt kialakult különleges helyzetben a többezres tagságú European Association of Archaeologists (EAA) idei, eredetileg Budapestre tervezett konferenciáját a Szövetség virtuális térben valósította meg 2020. augusztus 24–30. között. Az európai régészettudomány egyik legfontosabb rendezvényének előadásai között az őskortól egészen a középkorig, kora újkorig, a bioarcheológiai, archeometriai, környezetrégészeti, tájtörténeti kutatások széles tárházát érintették a BTK Régészeti Intézet munkatársainak előadásai.


logo EAA2020virtual web

A 2020. évi konferencia megszervezését eredetileg az ELTE, a Magyar Nemzeti Múzeum és a Várkapitányság Nonprofit Zrt. vállalta, széleskörű hazai szakmai együttműködéssel, mely azonban a járványhelyzet miatt elmaradt és a tervek szerint 2022-ben rendezik meg.
A virtuális konferencia az eredetihez képest némileg egyszerűsödött tudományos programjában így is több mint 150 szekcióban 1800 online előadás és poszter kapott helyet, amelyeket több mint 2000 résztvevő kísért nyomon az online felületeken.

A szervezők munkája által egy szokatlan, ám rendkívül érdekes, számos kitűnő előadást, szekciót tartalmazó igazán hasznos konferencia valósult meg.

Szecsenyi Nagy uprav

Számos magyarországi intézmény munkatársai között a BTK Régészeti Intézetének kutatói is több előadásban, poszteren mutatták be eredményeiket. A konferencia egyik kiemelt (keynote) előadását Szécsényi-Nagy Anna (BTK Régészeti Intézet) tartotta „Prehistory of the Carpathian Basin from the perspective of archaeogenetics” címmel.

Az Archaeogenetikai Laboratórium, a Lendület Mobilitás Kutatócsoport és a témacsoportok munkatársai az előadások mellett szekciók szervezésében is részt vettek. Sokan a virtuális térben nem tudták vállalni az eredetileg tervezett szekciók megtartását, így azokat 2022-ben szervezik majd meg Budapesten.

A konferencia során választották meg a Szövetség új elnökét és tisztségviselőit. A Szövetség eddigi vezetője, Felipe Criado-Boado mandátuma lejárt és a szavazatok nagy többsége alapján Bánffy Esztert, a DAI RGK igazgatóasszonyát választotta meg a tagság az EAA következő, egyben első magyar női elnökévé.

banffy2020


Bánffy Eszter a BTK Régészeti Intézetének tudományos tanácsadója, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Német Régészeti Intézet frankfurti kutatóintézetének igazgatója, a British Academy tagja. Kutatási területe a neolitikum és a rézkor régészete, az élelmiszer-termelésre való átmenet, az elméleti régészet és a korai vallások régészeti hagyatékai. A nyugat-dunántúli ásatások résztvevője és vezetője, és a Duna mentén is vezetett kutatási programokat.

Tíz könyv szerzője és három kötet szerkesztője, továbbá több mint száz tudományos cikk illetve fejezet szerepel a publikációs listáján, amelyek Európában, az Egyesült Államokban, Oroszországban és Japánban jelentek meg. Számos előadást és kurzust tartott Magyarország, Európa és az Egyesült Állomok különböző egyetemein, köztük a Harvardon, ahol 2008-ban egy szemesztert töltött vendégkutatóként. 

Az  Európai Régész Szövetségen kívül tagja többek között a European Academy of Sciences and Arts-nak, a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulatnak és alapító tagja volt a Magyar Régész Szövetségnek. Munkásságát Révay-díjjal és Kuzsinszky Bálint-emlékéremmel is elismerték.