2024. november 21-én a Magyar Filozófiai Társaság az UNESCO Filozófia Világnapja alkalmából a Kossuth Klubban tartotta 2024. évi díjátadó ünnepségét, amelyen a HUN-REN BTK Filozófiai Intézet két munkatársa, Barcsi Tamás és Szabados Bettina is elismerésben részesült.

A Magyar Filozófiai Társaság 2024. évi Nívódíját Barcsi Tamás kapta Embertelenség az együttérzés korában - Filozófiai vázlat a kegyetlenségről című művéért. Monográfiájában Barcsi Tamás az emberi kegyetlenség problémáját vizsgálja filozófiai és etikai kérdésfelvetések mentén. A szerzőt és a kötetet Bene Adrián (PTE BTK) méltatta.

barcsi bori3 2023 1

20241121 214650

A Cogito-díj idei egyik díjazottja Szabados Bettina, aki Emberségünk próbája. A fiatal Lukács György és az áldozat problematikája című művéért vehette át a kitüntetést. A Cogito-díjat az ELTE BTK Filozófia Intézete és a Magyar Filozófiai Társaság a L’Harmattan Kiadóval közösen alapította, amelynek nyertese minden évben önálló kötet kiadására kap lehetőséget a L’Harmattan Kiadó, az ELTE Filozófia Intézet és a Magyar Filozófiai Társaság által közösen indított Cogito Könyvek könyvsorozatban.

20241124 144345

Szabados Bettina művében Lukács György fiatalkori filozófiáját az áldozat problémája felől vizsgálja, és egy újabb értelmezési lehetőséget kínál a fiatal Lukács egzisztenciális és filozófiai dilemmáinak megértéséhez. A szerző állítása szerint a fiatal Lukács korának filozófiai problémáira nemcsak elméleti megoldást kívánt találni, hanem gyakorlatit is, amely egy etika megalkotását tette számára szükségessé. Ennek az etikának válik központi elemévé az áldozat, amely arra irányul, hogy mégis hogyan cselekedhetnénk mások érdekében, ha a cselekvés olykor éppen a másik számára veszteséget okoz, vagy éppen a másik pusztulását eredményezi. Lukács áldozathozatali etikája azon a beismerésen alapul, hogy minden cselekedet kiiktathatatlan eleme a bűn, és csak a teljes erkölcsi és emberi önfeláldozás képes a cselekedet tisztaságát alátámasztani. Szabados Bettina munkájának újszerűsége, hogy nemcsak a nyomtatásban megjelent Lukács-szövegekre támaszkodik, hanem a levéltári forrásokat és a Vasárnap Társaság tagjainak visszaemlékezéseit, irodalmi műveit is az értelmezés részévé teszi.

A bizottság tagjainak nevében Ullmann Tamás (ELTE BTK) méltatta az elkészült pályamunkát.

Az ünnepségen a Magyar Filozófiai Társaság 2023. évi Nívódíjasa, szintén a HUN-REN BTK Filozófiai Intézetének munkatársa, Bernáth László is előadást tartott, Démonok és episztemikus jogok – egy neokarteziánus projekt címmel.