Hungarika-kutatások eredményei
A „Lendület” Középkori Magyar Gazdaságtörténet Kutatócsoport tagjai a Kereskedelmi források a középkori magyar gazdaság szolgálatában című NKFIH KH130473 sz. projekt Külföldi kereskedők Magyarországon című műhelykonferenciáján a projekt első évében Magyarországon kívüli levéltárakban folytatott kutatásaikról, illetve azok egy töredékéről számoltak be. Az előadók minden esetben olyan forrásokat mutattak be, mely dokumentumok fényképmásolata nem található meg a Magyar Nemzeti Levéltár állományában, rámutatva ezzel arra, hogy hungarika-kutatásaik során számos olyan iratot sikerült feltárniuk, melyek egy része korábban egyáltalán nem volt ismert a kutatók előtt, másik részük ugyan kiadásban elérhető, de a bennük fellelhető jelentős olvasati hibák némely esetben tévútra vitték az eddigi kutatásokat. Bővebben...
Riport Pálffy Gézával az 1681. évi soproni királyné-koronázás kulisszatitkairól
A világon jelenleg egyetlen példányban ismert, az 1681 végi soproni királyné-koronázásról tudósító nyomtatvány került 2020 januárjában az Országos Széchényi Könyvtárba. A különleges röplap kapcsán kérdezte a 24.hu hírportál Intézetünk tudományos tanácsadóját és a „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport vezetőjét, Pálffy Gézát, a magyar királynék koronázásának szokásairól és az 1681. decemberi eseményről. Bihari Dániel írása itt olvasható.
Bara Péter Akadémiai Ifjúsági Díjat kapott
Intézetünk fiatal kutatója, Bara Péter 2020. január 27-én a Akadémiai Ifjúsági Díjában részesült a középkori bizánci filológia területén végzett kutatásaiért. Kollégánknak ezúton is szívből gratulálunk! További részletek az Magyar Tudományos Akadémia honlapján érhetőek el itt.
Balogh Margit MTA doktori védése
2020. január 29-én került sor intézetünk tudományos főmunkatársa, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont általános főigazgató-helyettese, Balogh Margit Mindszenty József (1892–1975) című munkájának nyilvános vitájára a Magyar Tudományos Akadémia Székházában. Értekezését sikeresen, 100%-os értékeléssel védte meg az MTA Doktori Tanácsa és a teltházas közönség előtt. A munka opponensei Bayer József, az MTA rendes tagja; Varga Zsuzsanna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatója és Gárdonyi Máté, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója voltak. Az értekezés megtekinthető az MTA Könyvtárában (Bp. V., Arany J. u. 1.), valamint az MTA honlapján itt. Ezúton is szívből gratulálunk!
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont „Lendület” Középkori Magyar Gazdaságtörténet Kutatócsoport Havi Színes címmel indított rovatának januári számában Benda Judit A kalmár és az egér. A kereskedő alakja a középkori eredetű mesékben és mondákban című írását közöljük. Bővebben...
A magyarok eredetének legfrissebb kutatási irányvonalairól szólt a 2020. január 20-án megtartott harmadik Qubit Live. Az est előadói az egykori és a mai magyarság eredetéről és összetételéről beszéltek a legmodernebb genetikai, bioarcheológiai, klasszikus régészeti és történeti kutatások tükrében, többek között Türk Attila tudományos főmunkatárs és Sudár Balázs tudományos főmunkatárs, a Magyar Őstörténeti Témacsoport kutatói. Részletes beszámoló itt olvasható az eseményről.
Pálffy Géza írása Zrínyi Miklósról az MTA honlapján
Az Országgyűlés tavaly decemberi döntése alapján 2020-at Zrínyi Miklós-emlékévvé nyilvánította. Ennek kapcsán kérdezte a 400 éve született magyar–horvát nagyúr pályájáról a Magyar Tudományos Akadémia honlapja intézetünk tudományos tanácsadóját, a „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport vezetőjét, Pálffy Gézát. Kollégánk tanulmánya az elmúlt évtizedek friss kutatásai alapján jelentős mértékben árnyalja és újraértékeli a politikus, katona és költő-író Zrínyiről kialakult korábbi képünket. A Nagy Béla térképeivel gazdagított írás itt olvasható. Bővebben...
Fejérdy András, intézetünk igazgatóhelyettese, tudományos Párizsban XII. Piusz pápa második világháború után Közép- és Kelet-Európa felé irányuló politikájának kutatása során felmerülő főbb kérdéseket és a megnyíló levéltárak segítségével megválaszolandó kérdéseket vette számba. Rómában pedig Prohászka Ottokár székesfehérvári püspök római Collegium Germanicum et Hungaricumban töltött tanulmányi éveinek hatásáról tartott előadást.
Magyarország Londoni Nagykövetsége szervezésében intézetünk tudományos tanácsadója, Tóth Ferenc vett részt Philip Mansel nemrég megjelent, King of the World. The Life of Louis XIV című könyvének bemutatóján Londonban. Mihalik Béla intézetünk tudományos titkára, tudományos munkatársa előadást tartott Jézus Társasága és tudós rendtagjai a 18. században címmel az ELTE-n. Varga Szabolcs intézetünk tudományos munkatársa Az emlékezet szerepe a mentális egészség megőrzésében címmel tartott előadást Szegeden, a Csillagbörtönben. Bara Péter, intézetünk fiatal kutatója Oxfordban vett részt egy bizantinológiai kutatószemináriumon. Seres Attila a Karc FM rádió történelmi magazinja, a Farkasverem Litvánia és a szovjet megszállás 1939 – 1989 – 2019 című adásának egyik meghívott szakértője volt.
Életének 84. évében, 2020. február 2-án elhunyt Péter Katalin, intézetünk professzor emeritusa. Az elmúlt napokban nagyon szép emlékező írások születtek róla több helyen is. Honlapunkra Oborni Teréz, intézetünk tudományos főmunkatársa küldött egy személyes hangvételű írást, előtte azonban összegyűjtöttünk néhány gondolatatot a Péter Katalinra emlékező írásokból. Egy kollégánk szavaival élve ez a válogatás „nem nekrológ, hanem élő emlékek.” Bővebben...