A Magyar Tudományos Akadémia 199., jubileumi közgyűlésén, 2025. május 5-én ünnepi előadást tartott a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézet igazgatója, Kecskeméti Gábor irodalomtörténész, az MTA rendes tagja, az MTA200 Bizottság elnöke.
A zárt körű ünnepi ülés felvétele az MTA YouTube-csatornáján látható.
A közgyűlésen mutatták be az Akadémia első 200 évét illusztráló, archív fotók felhasználásával készült „Nemzeti létünknek révpartja” című filmet.
A Magyar Tudományos Akadémia elmúlt 200 évéről, a bicentenáriumi programok előkészítéséről és az akadémia társadalmi szerepéről korábban készült beszélgetés a RádióCafé műsorában hallható, amelynek Kecskeméti Gábor mellett vendége volt Simon Tamás, az MTA titkárságának kommunikációs főosztályvezetője.
Kecskeméti Gábor „…munkálkodni, hogy az embereket boldogabbaknak hagyjuk, mint találtuk”. Tudományelméleti modellek és tudományszervezési hagyományok a Magyar Tudományos Akadémia alapításában című ünnepi előadásában a Magyar Tudományos Akadémia alapítását az azt megelőző évszázadok európai tudománytörténetének összefüggéseibe helyezve mutatta be, kiemelve hogy az antikvitástól kezdve áramló és alakuló európai szellemi folyamatokban milyen mélyen gyökerezett az Akadémia létrehozása, és a kezdetektől fogva változatlanul mi a Magyar Tudományos Akadémia hivatása.
Fotó: Szigeti Tamás/MTA
A Magyar Tudományos Akadémia 200. évfordulója alkalmából az akadémia történetét feldolgozó cikksorozat első írásában az Akadémiai mozgalmak és humanista tudós társaságok a kora újkorban címmel a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézet két munkatársa, Szilágyi Emőke Rita, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport vezetője és Móré Tünde, a kutatócsoport posztdoktor kutatója tekintette át a nemzeti akadémiák előzményeit.