Benkő Elek, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetének kutató professor emeritusa 2024 augusztusában töltötte be 70. életévét. E jeles alkalomból barátai, kollégái, tisztelői tanulmánykötettel lepték meg az ünnepeltet.

A bemutatón Zsoldos Attila az MTA rendes tagja köszöntötte az ünnepeltet, majd a kötetet Laszlovszky József, a CEU – Közép-európai Egyetem Történettudományi Tanszék professzora ismertette.

2024 10 25 benko cimlap.jpg

Benkő Elek tudományos tevékenységét mindenkor az igényesség, a sokoldalú érdeklődés és a friss irányzatok megismerésére, az eredmények összegzésére való törekvés jellemzi, szemléletét jól tükrözik Madách Imrének a kötet mottójául választott szavai.

A rendszerint egyszerre több témán is dolgozó Benkő Elek kutatásainak jó része szülőföldjéhez, a Székelyföldhöz kötődik. Munkássága révén ismerjük Erdély középkori harangjait, a középkori Keresztúr-szék régészeti topográfiáját, a mezővárosi élet számos aspektusát, jónéhány erdélyi helyszín középkori környezettörténetét. A középkori Székelyföld című kétkötetes könyve 2012-ben, a székely írás emlékeit feldolgozó társszerzős kötet 2021-ben jelent meg, utóbbiért Akadémiai Díjban részesült. Más kutatásai a Pilis-hegység középkori királyi és egyházi központjai köré szerveződtek. Jelenleg is elkötelezett abban, hogy a régi pilisszentkereszti ásatás hatalmas és bonyolult dokumentációját, az ásatás leleteit – a nagy elődök, Gerevich László és Holl Imre után – újra átnézze, rendezze, és új kutatásokkal, környezettörténeti és tájrégészeti adatokkal, 3D épületrekonstrukciókkal kiegészítve monografikus formában közzétegye.

2024 10 25 benko kep7

2024 10 25 benko kep5

Mindig is fontos célja volt a tudományos eredmények integrálása. Szakmai vezetése alatt olyan nagy tanulmánykötetek születtek, mint A középkor és a kora újkor régészete Magyarországon I–II (2010), az In medio regni Hungariae. Régészeti, művészettörténeti és történeti kutatások "az ország közepén" (2015), a Holl Imre tiszteletére összeállított Mesterségek és műhelyek a középkori és kora újkori Magyarországon (2017), a Magyarország Régészeti Topográfiája – Múlt – Jelen – Jövő című konferencia-kötet (2017), vagy A Kárpát-medence környezettörténete a középkorban és a kora újkorban (2021) című munka. Jelentős szerepet vállalt az Archaeolingua Kiadóval közös kiadású tudományos-népszerűsítő, két nyelven megjelenő Hereditas Archaeologica Hungariae sorozat születésében, majd köteteinek kiadásában.

2024 10 25 benko kep11

Benkő Elek az MTA, majd a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetének vezető kutatójaként és igazgatójaként is feladatának tekintette, hogy az intézet a változások adta új keretek között is megtalálja helyét, fejlődjön, az MTA bizottságaiban, különböző fórumokon mindenkor az intézet és a régész szakma érdekeit képviselte, képviseli.

2024 10 25 benko kep2

A 470 oldalas kötet, melyben több tudományterület kutatói köszöntötték munkáikkal az ünnepeltet, a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával, a HUN-REN BTK Régészeti Intézetének kiadásában, az Archaeolingua Kiadó gondozásában, Kovács Gyöngyi és Zatykó Csilla szerkesztésében jelent meg.

A rendezvényről további képek elérhetők a HUN-REN BTK Régészeti Intézet oldalán.