Megjelent a Nők, időszaki kiadványok és nyomtatott nyilvánosság, 1820–1920 című tanulmánykötet, amely a 2019. október 14–15-én a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézete által rendezett konferencia előadásainak szerkesztett változatát tartalmazza.
A tanácskozásra a 2017-ben Nőszerzők a 19. században: lehetőségek és korlátok című rendezvény folytatásaként került sor. A most megjelent kötet tanulmányai tematikus vezérelv mentén szerveződtek: a női írás és az időszaki kiadványok kapcsolatát vizsgálják a reformkori almanachoktól a 20. század eleji sajtóig. A kiadványt Török Zsuzsa, a BTK Irodalomtudományi Intézet XIX. Századi Osztályának munkatársa szerkesztette.
Az időszaki kiadványokban publikálás általános gyakorlat volt a 19. században. A szövegek periodikákban való megjelentetése az írónők korabeli hírnevének alakulásához járult hozzá, és lehetővé tette számukra, hogy később kötetpublikációval jelentkezzenek a nyomtatott nyilvánosságban. A sajtótermékek differenciálódása ugyanakkor változatos szerepek megjelenéséhez vezetett: a szépírói aktivitás mellett a nők a korabeli irodalmi élet színterein fordítóként, újságíróként, lap- és kalendáriumszerkesztőként működtek. Olvasókként, a kiadványok fogyasztóiként pedig gazdasági szempontból váltak az intézményrendszer fontos szereplőivé.
A kötet a reformkori almanachok klasszicizáló nőképétől és az 1840-es évek divatlapjainak még jórészt passzív nőideáljától a 19–20. század fordulójának aktív nőképéig tekinti át ezt a folyamatot. A tanulmányok amellett érvelnek, hogy a női írás és a periodikák kapcsolatának vizsgálata nemcsak a korabeli olvasóközönség megismeréséhez, hanem e kiadványok kulturális erejének és más publikációs fórumokkal való összefüggésének megértéséhez is hozzájárul.
A kötet a reciti honlapjáról letölthető.