A pszichoanalízis alapvetően megváltoztatta a huszadik századi pszichiátria gyakorlati és elméleti alapjait. A pszichoanalitikusan tájékozott orvosok praxisában és gondolatvilágában központi helyet foglalt el az orvos és a beteg közti hatalmi viszony tudatosítása, az őrület társadalmi reprezentációjának kérdésköre, és ezzel összefüggésben a pszichiátria intézményének közegészségügyi szerepe.
A londoni Wellcome Collectionben 2024. november 16. és 17. között megrendezett nemzetközi konferencia fókuszában a pszichoanalízis és a radikális pszichiátria termékeny kölcsönhatásában keletkező pszichiátriai praxisok állnak, köztük az 1920-as és 1930-as évek Budapesti Iskolája. A pszichoanalízis Budapesti Iskolája a radikális pszichiátria globális hagyományába illeszkedő, francia, észak-amerikai, latin-amerikai és angol példákkal lép párbeszédbe. További információ itt olvasható.
A konferencia szervezői a FREEPSY Research Project (University of Essex) és a Psychosis Therapy Project London (PTP).
Lipótmező makett, 1917. Fotó: Hámori Péter
A konferencián a Budapesti Iskolát és a hatásától érintett MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjteményt előadásaikkal Bókay Antal (Pécs, PTE), Borgos Anna (HUN REN TTK KPI), Gyimesi Júlia (Budapest, Pázmány Péter Tudományegyetem), Lizaveta van Munsteren (UK, University of Essex), Perenyei Monika (Budapest, HUN-REN BTK MI), Julianna Ágnes Pusztai (UK, University of Essex), Raluca Soreanu (UK, University of Essex) és Takács Mónika (Ferenczi Sándor Egyesület, Budapest) képviselik.
A két napos tudományos tanácskozás ünnepélyes nyitóeseménye Hollós István Búcsúm a Sárga Háztól című (1927) könyvének bemutatója, amely angol fordításban most jelenik meg először. Hollós részben Freudnak címzett írása közel 100 év után haza talál: az angol kiadás bemutatója Sigmund Freud utolsó otthonában, a mai Freud Museum Londonban lesz. Részletek itt olvashatók.