2025. június 4–6. között Budapesten rendezik meg a “Child Space 2025 — Narratives and New Perspectives on the Bioarchaeology of Children and Their Biosocial Complexity / Gyerekterek 2025 — Új narratívák és nézőpontok a gyerekek biorégészeti és bioszociális kutatásában” című nemzetközi konferenciát.

A tudományos összejövetel a történeti és biológiai tudományok eszközeivel új szemléletet kínál a gyerekkor vizsgálatához és ezen túlmutatóan mai korunk számára is kapcsolódási pontokat nyújt.


Tudományos program — nyilvános előadások

A konferencia nyilvános előadásaiban a téma legismertebb kutatói a gyerekkor régészetébe vezetnek el bennünket. A program keretében 30 előadást hallhatunk és 15 poszteren ismerkedhetünk meg a gyerekek kutatásával az őskortól egészen a 18. századig. Az előadások és a poszterek rövid tartalma elérhető már a konferencia honlapján található absztrakt füzetben. Az előadásokat élőben közvetítjük mind a három napon és a felvételek később is elérhetőek lesznek majd. A résztvevők közel 20 országból csatlakoznak személyesen vagy online.

childspacebudapest2025.com/programme

A konferencia honlapján magyar és angol nyelven is elérhetőek az információk: childspacebudapest2025.com

A Child Space / Gyerekterek című tudományos konferencia alapvető célja, hogy ezt a sokszínű képet a történeti és biológiai tudományok segítségével megrajzolja. Felismerhetjük, hogy a gyerekek nem voltak láthatatlanok a múltban sem – létükkel formálták és alakították saját terüket, akárcsak ma. Testi maradványaik tanúskodnak arról, hogy milyen környezeti és társadalmi tényezők befolyásolták fejlődésüket, és vezettek ahhoz, hogy ne érhessék meg a felnőttkort. Emellett a múltbeli szülői attitűd és a gyerekek családi/közösségbeli kötelékeinek megismerése elengedhetetlen a modern kor kapcsolatrendszereinek megértésében és alakításában is. A konferencia másik fontos célja, hogy új közös kutatási irányok formálódjanak. A nyilvános előadásokban a téma legismertebb kutatói a gyerekkor régészetébe vezetnek el bennünket. A kapcsolódó kerekasztal-beszélgetés a pszichológia, pedagógia és kulturális antropológia képviselőivel kiegészülve olyan közeget kíván teremteni, amelyben a múlt és a modern kor gyereke találkozhat, létrehozva egy új perspektívát nemcsak a gyerekkorra, hanem az emberi lét egészére vonatkozóan.

Gyerekrajzpályázat és kiállítás

A konferenciához kapcsolódóan Élet a múltban — A múlt gyerekszemmel címmel gyerekrajzpályázatot hirdettünk óvodás, alsó tagozatos és felső tagozatos korosztályok számára. A 2025. május 12-i határidőre minden várakozásunkat felülmúlóan 240 pályamű érkezett, 70 óvodából és iskolából határon innen és túl. A változatos technikával készült művek témái: Milyennek látják a gyerekek a múltat, hol és hogyan és hol éltek egykor a gyerekek és családok. Hogyan éltek egykor a múltban? Hol lakhattak, mit viseltek az emberek több száz, vagy több ezer évvel ezelőtt? Mit ettek az őskorban, az ókorban vagy a középkorban? A rendkívül széles palettán mozgó, lenyűgöző és magával ragadó képeket látva került sor nagyon gyors tervezéssel egy gyerekrajz kiállítás létrehozására. A kiállítás megnyitójára és az ünnepélyes díjátadóra 2025. június 4-én, szerdán 17 órakor kerül sor a 1097 Budapest, Tóth Kálmán utca 4. szám alatti MTA Humán Tudományok Kutatóháza épületének Galériáján. A kiállítás a tervek szerint szeptember végéig lesz megtekinthető.

A kiállítás Facebook-eseménye.  

Beszélgetések a gyerekekről — Podcast-sorozat a Glossza csapatával együttműködésben

A konferencia témájához kapcsolódóan a Glossza szerkesztőségével együttműködésben három podcast beszélgetésre került sor 2025. májusában:

Glossza 72.: Volt-e gyerekkor régen? Betekintés a gyereklét történeti és antropológiai kutatásába (2025. május 15.)

Hogyan éltek a gyermekek a különböző évszázadokban? Erről beszéltek a Glossza legújabb adásának vendégei, Erdélyi Gabriella történész, a Lendület Családtörténeti Kutatócsoport vezetője és Szeniczey Tamás antropológus, az ELTE Embertani Tanszékének adjunktusa.

Glossza 73.: A gyermekeknek étel, a felnőtteknek fűszer. Gyermekjátékok régen és ma (2025. május 22.)

A Glossza 73. adásában Tóth Piroska néprajzkutatóval, a solymári Dr. Jablonkay István Helytörténeti Gyűjtemény vezetőjével, valamint Nagy Veronika muzeológussal, a székesfehérvári Hetedhét Játékmúzeum szakmai vezetőjével fedezhetjük fel a gyermekjátékok gazdag világát.

Glossza 74.: 'Wassup', mizu, hogy vagy? A gyerekek mentális jólléte a 21. században (2025. május 29.)

A Glossza legújabb adásában F. Lassú Zsuzsa, az ELTE Tanító- és Óvóképző Karának docense, valamint Arató Nikolett, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának egyetemi adjunktusa arról beszéltek, hogy milyen kihívásokkal szembesülnek a gyerekek a digitális korszakban.

Eltérő kultúrák – azonos problémák — Kerekasztal-beszélgetés

A Glossza szerkesztőségével együttműködésben 2025. június 4-én szerdán 18 órakor kerül sor az Eltérő kultúrák – azonos problémák: Gyerekterek a globális és digitális világban című kerekasztal-beszélgetésre.

Facebook-esemény

A meghívott vendégek: Gyurkó Szilvia – jogász, gyermekjogi aktivista, Kárpáti Andrea – művészettörténész, pedagógiai kutató, és Juhász Árpád – világutazó geológus.

A beszélgetés során szó lesz arról: Mi jelenti ma a biztonságos gyerekkort?, Hogyan hat a digitalizáció a gyerekek fejlődésére?, Milyen kihívásokkal szembesülnek a világ különböző részein élő gyerekek?, Hogyan alakítják a gyerekek saját tereiket – akár a múltban, akár a jelenben? Milyen hatással van a technológia a gyerekek mentális egészségére és jólétére? Hogyan kommunikálnak a mai gyerekek – és hogyan érthetnénk meg őket jobban?

A vendégekkel Szilágy Adrienn és Mateovics-László Orsolya beszélget.

Együttműködő partnerek

A hazai helyszínen megvalósuló nemzetközi tudományos konferencia széleskörű hazai együttműködésben valósul meg a HUN-REN BTK Régészeti Intézet, HUN-REN BTK Archeogenomikai Intézet, ELTE BTK Régészettudományi Intézet, ELTE TTK Biológiai Intézet, Embertani Tanszék, valamint a Glossza csapatával.

A konferencia szervezői és tudományos tanácsadói: Mateovics-László Orsolya, Kulcsár Gabriella, valamint Anders Alexandra, Fábián Szilvia, Kiss Viktória, Melis Eszter, Rácz Zsófia, Szeniczey Tamás, Szécsényi-Nagy Anna.

A konferencia fő támogatója az NKFIH Mecenatúra MEC_SZ_24 149350 projekt, valamint az MTA–Lendület Bázis Kutatócsoport és az MTA–BTK Lendület Biorégészet Kutatócsoport.

További információk a konferencia magyar és angol nyelvű honlapján találhatók: childspacebudapest2025.com

valamint az esemény Facebook oldalán a Beszélgetések fül alatt.