2023. szeptember 28. és október 1. között rendezték meg a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált, amelyen a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont intézetei több programmal is szerepeltek.
A Történeti idő és jelenlét Kalotaszegen című kötetről szerzői, Balogh Balázs és Fülemile Ágnes néprajzkutatók beszélgettek Ablonczy Balázs történésszel a rendezvényen. A könyv Kalotaszegről, a Kárpát-medence egyik leghíresebb néprajzi tájáról szól, amelynek kiemelkedően jelentős a művészeti és tudományos reprezentációja és a közgondolkodásban elfoglalt helye. A kötetben a szerzők tág kontextusban láttatják azt a másfél évszázados összetett folyamatot és azokat a külső és belső tényezőket, melyek eredményeként Kalotaszeg a magyar népművészet emblematikus tájává, az „erdélyiség” esszenciájává, a magyarság képzetét felidéző szimbólummá vált.
https://abtk.hu/hirek/budapesti-nemzetkozi-konyvfesztival-2023#sigProId90b4b82d96
Székely Miklós Schools and museums of modern design in Transylvania around 1900 című angol nyelvű monográfiáját – amelysorra veszi az erdélyi szakoktatás tárgyi emlékeit és meghatározó intézményeit, amelyek egyszerre tanúskodnak a modern technológiák és az új oktatásmódszertan elterjedéséről és a modern tervezői készségekkel bíró iparos figurájának tevékenységéről – Sisa József professor emeritus mutatta be, a megjelenteket Mikó Árpád intézetigazgató köszöntötte.
https://abtk.hu/hirek/budapesti-nemzetkozi-konyvfesztival-2023#sigProIdb6bdca7cfa
A BTK Irodalomtudományi Intézet Babits Mihály összes versei kritikaikiadás-sorozatának második kötetét mutatta be október 1-én „a dal szüli énekesét” címmel Európa Pont programhelyszínen. A kötet az 1906 és 1910 közötti rendkívül termékeny költői korszak több mint 220 (közülük 58 eddig publikálatlan) versének és töredékének kritikailag megállapított szövegét tartalmazza a költői műhelymunka alapos feltárásával együtt. A beszélgetésen Kelevéz Ágnes, Szénási Zoltán és Visy Beatrix vettek részt.
A BTK Történettudományi Intézet programjai közül először Hegyi Klára, Fóti Miklós, Demeter Gábor, Sz. Simon Éva és Pánya István részvételével A hódoltság oszmán forrásai című kerekasztal-beszélgetésre került sor, amelynek fókuszában a magyarországi oszmán hódoltságra vonatkozó források értelmezési nehézségei és lehetőségei, valamint a hódoltság kutatásának legújabb kutatási eredményei álltak.
2023. október 1-jén az Európa Pont Társalgóban a Magyarország és a kolonializmus című programon három különböző diszciplína (földrajztudomány, néprajz, történelem) művelői, Csaplár-Degovics Krisztián, Sántha István és Kőszegi Margit az európai államok egykori gyarmatosító tevékenységéről és annak következményeiről beszélgettek Bíró László moderálásával.
A kutatóközpont B 22-es standjánál munkatásaink, Bardi Betty, Detre András, Hézser Judit, Hudecz Andrea és Székács Miklós legújabb kiadványainkkal várták az érdeklődőket, és szeptember 30-án szombaton Pálffy Géza kutatócsoport-vezető dedikálta a Szent Korona Kutatócsoport kiadványait.
https://abtk.hu/hirek/budapesti-nemzetkozi-konyvfesztival-2023#sigProIdaa04c18b03