2025. március 25-én, 70. születésnapja alkalmából köszöntötték Fodor Pált, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont címzetes főigazgatóját, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet kutatóprofesszorát, és bemutatták a tiszteletére készült ünnepi tanulmánykötetet a Humán Tudományok Kutatóházában.


Fodor Pál az oszmán történelem kiemelkedő kutatója Magyarországon és világszerte. Művei nélkülözhetetlenek a „törökök” birodalmának korai és későbbi fejlődésének jobb megértéséhez. Elismertségét a dzsihád ideológiájáról, az oszmán elit önmeghatározásáról, a birodalom történetének stabilitásáról és változásáról, az állam XVI. század végi pénzügyi válságáról és a megoldási kísérletekről szóló, mindig széles forrásanyagra támaszkodó tanulmányai alapozták meg. Aktívan részt vett I. Szulejmán Szigetvár melletti temetkezési helyének felkutatásában és az 1526. évi mohácsi csata eseményeinek és helyszínének rekonstruálásában.

70. születésnapja alkalmából a Hürmetler. Studies in Honour of Pál Fodor on his Seventieth Birthday című tiszteleti kötet célja, hogy kifejezze barátai és kollégái háláját és nagyrabecsülését tudósi és tudományos vezetői tevékenységéért. A 21st Century Studies in Humanities című sorozatban megjelent könyv szerkesztői: Dávid Géza, Molnár Antal és Fodor Gábor.

A kötet ünnepélyes átadóján Balogh Balázs, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont főigazgatója, Dávid Géza turkológus, professor emeritus, valamint Molnár Antal, a HUN-REN BTK tudományos főigazgató-helyettese, a Történettudományi Intézet igazgatója köszöntötték Fodor Pált.

Fotók: Szőts-Rajkó Kinga

Balogh Balázs beszédében Fodor Pál kutatóintézeti munkásságát és vezetői tevékenységét méltatta, visszaemlékezve a Bölcsészettudományi Kutatóközpont megalapításának kihívásaira és arra, hogy az intézményi identitás megteremtése jelentős részben Fodor Pál közösségépítő szellemének köszönhető. Molnár Antal személyes hangvételű köszöntőjében olyan értékeket emelt ki, amelyek szerinte Fodor Pál munkásságának legfőbb vonásai: a széles horizontú látásmódot, a közösségi szemléletet és a minőség iránti elkötelezettséget. Hangsúlyozta, hogy ezek az értékek alapvető szerepet játszottak a Bölcsészettudományi Kutatóközpont szellemiségének és szakmai színvonalának kialakulásában. Dávid Géza meghatottan emlékezett vissza a fél évszázados barátságukra, közös kutatásaikra és szakmai kalandjaikra. Fodor Pált olyan tudósként jellemezte, aki a tudományos alaposságot és a könnyed stílust ritka arányérzékkel ötvözi. A tanulmánykötetről szólva kiemelte a közreműködők munkáját, és köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak a kötet megszületéséhez.

Fodor Pál beszédében személyes és történeti távlatokat váltogatva tekintett vissza életútjára, a tudományos közélet változásaira és kutatói, illetve vezetői tapasztalataira. Kifejezte háláját kollégáinak, akik évtizedeken át segítették munkáját. Beszédét egy személyes hangvételű verssel zárta, amelyben a kegyelem és az utókorba vetett bizalom kapott hangsúlyt.

A rendezvényről készült videófelvétel elérhető a HUN-REN BTK YouTube-csatornáján:

Videó: Tóth Fruzsina