Kiváló kutatási infrastruktúra hálózat minősítést kapott a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont EtnoLab projektje a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal idei felmérésén.

Az NKFIH célja az volt, hogy azonosítsa azokat a kutatási infrastruktúrákat, amelyek egyedisége és tudományos kiválósága nemcsak nemzeti szinten kimagasló, hanem kapcsolatai, együttműködése és elismertsége révén nemzetközi viszonylatban is jelentős.

Magyarországon számos ilyen kutatási infrastruktúra működik a legkülönbözőbb tudományterületeken. Ezek szisztematikus számbavétele fontos lépés afelé, hogy az általuk kínált lehetőségek és szolgáltatások még szélesebb körben hasznosuljanak.

Az értékelés a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság (NKIB) szakmai irányításával és független külső szakértők bevonásával zajlott le. A 2024. január 5. és 2024. március 18. között megnyitott online felületen 119 új kutatási infrastruktúrával pályáztak a hazai kutatóhelyek a minősítés elnyerésére. A döntést követően összesen 59 új cím adományozására került sor. A 2021-ben minősítést szerzett kutatási infrastruktúrákkal együtt 2024-től összesen 111 minősítéssel (kiváló KI/kiváló KI hálózat/ígéretesen fejlődő KI/ígéretesen fejlődő KI hálózat) rendelkező hazai kutatási infrastruktúra működhet Magyarországon.  

Az EtnoLab az etnológiai, antropológiai, etnomuzikológiai és etnokoreológiai terepmunkához szükséges infrastruktúra fejlesztését, valamint a terepkutatások révén létrejött, a nemzeti kultúra szempontjából kiemelkedő jelentőségű gyűjtemények anyagainak megóvását, gyarapítását, jogszerű kutathatóvá tételét és felhasználását szolgálja.

Bázisát a HUN-REN BTK Zenetudományi Intézet kezelésében lévő, az MTA tulajdonát képező népzenei és néptánc gyűjtemény, a Népzenei és Néptánc Archívum, valamint a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet Adattára alkotja, amelyeket a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézetében alkalmazott, mesterséges intelligencián alapuló innovatív munkamódszerek, illetve a HUN-REN BTK Régészeti és Archeogenomikai Intézetének csúcstechnológiát alkalmazó terepmunka és kutatási adatkezelési tapasztalatai egészítenek ki. A HUN-REN BTK kutatóintézeteinek együttműködése eredményeképpen unikális nemzeti kutatási infrastruktúra – egy terepmunka és archívumi módszertani központ – jön létre, amely kulturális örökségünk korszerű és fenntartható megóvásának, hatékony feldolgozásának és hasznosításának mintaprojektje. A digitalizálási stratégiák összehangolásával, a nyilvántartások fejlesztésével, egységes szabályozók és a közös kereshetőség lehetőségének kialakításával jelentősen megnő a kutatási eredmények hasznosulásának lehetősége. A HUN-REN BTK gyűjteményei és az EtnoLab infrastruktúrája szorosan kapcsolódik a középiskolai és egyetemi oktatáshoz, a multimédiás tartalmak létrehozásával és megosztásával pedig szélesebb társadalmi rétegeket is elér.  Az egyetemi oktatás területén az EtnoLab konzorciumi partnere a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Néprajzi Tanszékének Múzeumtudományi és Néprajzi Archívuma.


Az NKIB döntési javaslata alapján, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkárának jóváhagyásával minősítést kapott hazai kutatási infrastruktúrák listája itt elérhető.