Hogyan kapcsolható össze (Buda)Pest története a divat történetével? Milyen kérdések foglalkoztatják a divattörténészeket? Mit árulhat el egy-egy öltözék a viselőjéről? Hogyan lehetünk tudatosak az öltözködésünkben, és vajon milyen eszközök állnak rendelkezésünkre a tudatosság fejlesztésébe?

A Glossza legújabb, rendhagyó adása az MTA Nőtörténeti Munkabizottságával együttműködésben valósult meg. Egyik vendégünk Szatmári Judit Anna, divattörténész, a Kiscelli Múzeum Textil- és Zászlógyűjteményének gyűjteményvezető muzeológusa, valamint a nemrég óriási sikerrel zárt Divat & Város – Budapest 150 kiállítás kurátora. Beszélgetőpartnere Mészáros Zsolt, aki korábban már járt nálunk, ugyancsak divattörténész. A Petőfi Irodalmi Múzeum muzeológusa, aki a századfordulós divat mellett női sajtóval és női szerzőkkel foglalkozik kutatásaiban, és a Petőfi Irodalmi Múzeumban június 12-én megnyílt Szépvilág: Divat és kultúra a reformkori Pesten című kiállítás kurátora.

glossza sablonok 1200 x 630 keppont

A témához kapcsolódó korábbi adásunk, Angyalok és démonok? Női szerzők és szövegeik meghallgatható itt.

Az adás szerkesztői: Fedeles-Czeferner Dóra, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet tudományos munkatársa és Török Zsuzsa (vendégszerkesztő), a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos főmunkatársa.  

A Glossza ötvenedik adása meghallgatható a Spotify-on, illetve megtekinthető a YouTube-on. 

További információ a Glossza Instagram és Facebook oldalán.