+36 1 224 6700   

(Hagyományfrissítés ‧ 1) Szív­ből jövő em­lé­ke­zet: Ta­nul­má­nyok Köl­csey Fe­renc Nem­ze­ti ha­gyo­má­nyok című írá­sá­ról

An­gyal vagy dé­mon: Ta­nul­má­nyok Gyu­lai Pál Író­nő­ink című írá­sá­ról, szerk. Tö­rök Zsu­zsa, Bu­da­pest, re­ci­ti, 2016 (Ha­gyo­mány­fris­sí­tés, 4).

Gyu­lai Pál Író­nő­ink című, 1858-ban meg­je­lent írá­sa a ma­gyar iro­da­lom­tör­té­ne­ti ha­gyo­mány ha­tás­tör­té­ne­ti­leg egyik leg­je­len­tő­sebb szö­ve­ge. A vi­ta­irat sa­ját ko­rá­ban is szá­mos ref­le­xi­ót szült, és máig az író­női élet­mű­vek fo­gad­ta­tá­sá­val kap­cso­la­tos, gyak­ran kri­ti­kus be­ál­lí­tó­dás örök hi­vat­ko­zá­si pont­ja. A ta­nul­mány­kö­tet szer­zői el­té­rő tu­do­mány­ágak mód­szer­ta­ná­val, a sajtó‑, a kritika‑, az irodalom- és az esz­me­tör­té­net, va­la­mint a szo­cio­ló­gia és a tár­sa­dal­mi ne­mek tör­té­ne­te össze­füg­gé­se­i­ben ér­tel­me­zik újra Gyu­lai éles han­gú po­lé­mi­á­ját. A ta­nul­má­nyok nem vi­tat­koz­nak vagy azo­no­sul­nak Gyu­lai Pál egyes ki­je­len­té­se­i­vel, ha­nem a szö­veg sok­ré­tű kon­tex­tu­a­li­zá­ló ol­va­sa­ta­it nyújt­ják. Meg­ér­te­ni és fel­tár­ni kí­ván­ják a szö­veg lét­re­jöt­té­nek, köz­re­adá­sá­nak és fo­gad­ta­tá­sá­nak sok­szí­nű ko­ra­be­li kon­tex­tu­sát, ily mó­don pe­dig egy sa­já­tos ha­gyo­mány ki­ala­ku­lá­sá­nak és to­vább­élé­sé­nek bo­nyo­lult fo­lya­ma­tát.