Balázs-Hajdu Péter. Zsengék, töredékek, kétes hitelűek: A Madách–Rimay-kódexek Szerelmes énekek című füzetének versanyaga. Irodalomtörténeti füzetek 181. Budapest: reciti, 2019.
A 17. század első harmadának egyik legjelentősebb magyar irodalmi forrásában, az ún. Madách–Rimay-kódexekben fennmaradt szerelmi tárgyú versgyűjtemény irodalomtörténeti jelentősége a kánonban elfoglalt speciális helyzetéből fakad. Ezek az énekek esztétikai szempontból úgyszólván marginálisak, ugyanakkor a korabeli magyar költészet csúcsteljesítményeként értékelt Balassi‑, illetve Rimay-életmű közvetlen ismeretéről adnak számot. A korábbi szakirodalmak erőfeszítései főleg az attribúcióra irányultak, vagyis annak eldöntésére, hogy a szövegcsoport megalkotása Madách Gáspár vagy Rimay János személyének tulajdonítható‑e inkább, ám ez a modern szerzőfogalomra hagyatkozó kérdésfeltevés kizárólag negatív eredményeket hozott.
E monográfia vizsgálódásai elsősorban nem a szerzőség meghatározására irányulnak, hanem arra, hogy miféle költészettörténeti előzmények ismeretében és milyen retorikai-poétikai stratégiák alapján jöttek létre a tárgyalt versek. Válasz gyanánt a könyv az udvariasság hangján megszólaló szerelmi költészetünk hatástörténetének egy igen fontos, korai fejezetét írja meg mélyreható részletességgel.
Cím
1097 Budapest
Tóth Kálmán utca 4.
Telefon
+36 1 224 6700
Copyright © 2013–2025. Minden jog fenntartva.
Oldaltérkép