+36 1 224 6700   

(Iro­da­lom­tör­té­ne­ti fü­ze­tek 178.) Tóth Zsombor: A kora újkori könyv antropológiája

(Iro­da­lom­tör­té­ne­ti fü­ze­tek 178.) Tóth Zsombor: A kora újkori könyv antropológiája

Tóth Zsom­bor, A kora új­ko­ri könyv ant­ro­po­ló­gi­á­ja: Kéz­ira­tos nyil­vá­nos­ság Cse­rei Mi­hály (1667–1756) írás- és szö­veg­hasz­ná­la­tá­ban, Bu­da­pest, re­ci­ti, 2017 (Iro­da­lom­tör­té­ne­ti fü­ze­tek, 178).

A kó­dex­ként és nyom­tat­vány­ként egy­aránt fel­fo­gott kora új­ko­ri könyv ant­ro­po­ló­gi­á­ja az írás és ol­va­sás ak­tu­sa­i­nak vizs­gá­la­ta ré­vén, te­hát az írás- és szö­veg­hasz­ná­latból ért­he­tő meg. A két fő mé­di­um, a nyom­ta­tott és a kéz­ira­tos szö­veg és e szö­ve­gek nyil­vá­nos­ság­mo­dell­je­i­nek dis­tink­ci­ó­ja az egyé­ni hasz­ná­lat (ol­va­sás, írás, for­dí­tás, má­so­lás) re­konst­ruk­ci­ó­ját és ér­tel­me­zé­sét te­szi le­he­tő­vé. Ily mó­don a kora új­ko­ri iro­da­lom mű­kö­dé­sé­hez ad­hat iro­da­lom­tör­té­ne­ti szem­pont­ból is ér­vé­nyes ke­re­te­ket és tám­pon­to­kat.

Je­len ta­nul­mány­kö­tet eb­ben az írás­ant­ro­po­ló­gi­ai és iro­da­lom­tör­té­ne­ti kér­dés­kör­ben vizs­gál­ja Cse­rei Mi­hály kéz­ira­tos ha­gya­té­kát, il­let­ve ránk ma­radt könyv­tár­tö­re­dé­két, köny­ve­i­ben ugyan­is az ol­va­sá­si al­kal­mak és szö­veg­ér­té­sek ak­tu­sa­it gaz­dag marginália-anyag őriz­te meg. A 2003-ban el­kez­dett és több ma­gyar­or­szá­gi, il­let­ve er­dé­lyi in­téz­mény­ben vég­zett le­vél­tá­ri és könyv­tá­ri ku­ta­tás so­rán a szer­ző kö­rül­be­lül 2500 lap­nyi kéz­ira­tos anya­got te­kin­tett át, gyűj­tött fel és vizs­gált meg. En­nek a ku­ta­tás­nak a rész­ered­mé­nye­i­ből, il­let­ve Cse­rei könyv­tá­rá­nak vizs­gá­la­tá­ból épül fel ez a ta­nul­mány­kö­tet, fó­ku­szá­ban Cse­rei írás­hasz­ná­la­ti ha­bi­tu­sá­val.